Medya
05 Ara 2020 13:18 Son Güncelleme: 05 Ara 2020 13:26

RTÜK cezasına isyan eden Habertürk'e sert tepki! Akit TV'yi örnek verdi...

CHP milletvekili Ali Mahir Başarır'ın Türk Ordusu'na yönelik skandal sözleri sebebiyle RTÜK'ten ceza alan Habertürk, bu karara günlerdir isyan ediyor. Habertürk'ün cezayı haksız bulmasına tepki gösteren gazeteci Ersoy Dede, Star Gazetesi'ndeki köşesinde dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında TSK için "satılmış" diyen CHP'li Ali Mahir Başarar'ın bu sözleri nedeniyle kanala da ağır cezalar verildi. Habertürk TV bünyesindeki gazeteciler bu duruma sert tepki gösterirken TRT 1 Ana Haber sunucusu Ersoy Dede, Habertürk TV'ye verilen RTÜK cezasını "Şimdi Habertürk’te ‘özgürlük’ diye feryat edenler,, Akit Tv’nin yayın lisansı iptal edilme aşamasına geldiğinde zil takıp oynuyorlardı" diyerek değerlendirdi:

Şimdi bu tip durumlarda birkaç şey olur.

1) Kamuoyu tepkisi

2) Adli süreç

3) İç/idari soruşturma

4) Dördüncü maddeyi birkaç satır aşağıda yazacağım.

...

Gelelim boş bıraktığımız dördüncü maddeye.. Dördüncü madde şu.. Elbette o sözlerin söylendiği televizyon kanalına da bir ceza gelecek.. Bundan kaçış yok.. Yani ‘canlı yayında bir anda söylendi, yapacak bir şey yoktu’ gibi bir savunmanın televizyonun sorumluluğunu azalttığını düşünmeyin. Elbette adli süreçte bakılacak bazı veriler vardır.. ‘Söze itiraz edilmiş mi, karşı tarafa yanıt hakkı kullandırılmış mı’ vesaire.. Ama televizyon yayınlarını düzenleyen üst kurul, eğer varsa, onun incelemesi bağımsız olacaktır.. Yapacak bir şey yok. Yaklaşık 25 yıldır ekranlarda olan biri olarak ben de çok defa yayınları RTÜK incelemesine takılmış çeşitli cezalar almış bir kardeşinizim. Üstelik vaktiyle program durdurma değil doğrudan ekran karartma vardı.. CHP’nin RTÜK üyesi Sedat Nuri Kayış başkanlığında radyolar-televizyonlar bir kapanırdı, haftalarca ekranlar simsiyah kalırdı.. Neden kapandığını merak edenler yine Kayış’ın; “Burası irtica Fm” kitabını okusun derim.. Neyse tekrar tekrar temcit pilavı gibi 28 Şubat zorbalığını anlatma niyetinde değilim.. Bu uygulama hem de en acımasız haliyle hep vardı. Ve nalıncı keseri gibi herkes kendine yontardı. Konuşturmayın beni.. Şimdi Habertürk’te ‘özgürlük’ diye feryat eden meslektaşlarımdan bazıları, Akit Tv’nin yayın lisansı iptal edilme aşamasına geldiğinde zil takıp oynuyorlardı..

***
Soru şu.. Bu kadar ceza da verilmesin mi kanala? Hiçbir şey olmamış gibi mi davransın RTÜK?.. Ey Habertürk.. Bu kadar yaygarayı, ordumuza satılmış dendiğinde yapmadın da, kendinize yayın durdurma cezası geldiğinde yaptın.. Bunu görmüyor mu bu millet sanıyorsun?.. “Canlı yayında olur böyle” .. Olmaz efendim.. Çıkarsa bir konuk çantasından cebinden yaksa sigarasını.. “Ama biz hemen söndürttük” der misiniz?.. Bir konuk bir anda terör örgütünün propagandasına başlasa.. “Ama biz durdurduk” der misiniz?.. Bülent Ersoy’u protesto edeceğim diye bir hayvansever, bir anda soyunuverse yayında.. Hiç yaptırım olmasın mı istersiniz?.. Biz sizi anlıyoruz, siz de bu milleti anlayın azıcık..