Medya
18 Ağu 2021 07:19 Son Güncelleme: 18 Ağu 2021 10:11

RTÜK Başkanını rahatsız eden ifade! ‘Beni aradı ve dedi ki…’

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, RTÜK Başkanı'nın kendisini arayarak yazısında kullandığı "sansür" ifadesinden dolayı sitem ettiğini söyledi.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, RTÜK Başkanı'nın kendisini arayarak yazısında kullandığı "sansür" ifadesinden dolayı sitem ettiğini söyledi.

Zeyrek'in konuyla ilgili bugünkü yazısı şöyle:

“Geçen pazartesi yayınlanan yazımda, iktidarın felaket haberlerini halktan saklamaya çalıştığını anlatıp, bakanlıklar ve dere yataklarına şehir kuran belediyeler başarısız olsa da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in işini “layıkıyla” yaptığını anlatmıştım. Halkın felaket haberlerini görmemesi, o haberlerin sansür edilmesi için gösterilen çaba nedeniyle ikisini de “en başarılı” bürokrat ilan etmiştim.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin arayarak yazımdaki “sansür” ifadesi nedeniyle sitem etti. Ben sansür ibaresini “bir haberin okuyucudan gizlenmesi” anlamında kullanıyorum. Şahin ise yaptıklarının sansür değil, “daha önceki doğal afet, terör olaylarında olduğu gibi yayıncılara etik ilkelerini hatırlatmaktan ibaret olduğunu” savunuyor.

Basit iki soru sorarak yorumu size bırakıyorum:

1- Olay “Hatırlatma”dan ibaretse kanallara ceza neden kesildi?

2- Zamanında söndürülemediği için ormandan şehirlere inen alevler değil de yangın yerinden canını tehlikeye atarak yayın yapan FOX Haber muhabiri Gülşah İnce'nin (para cezasına gerekçe yapılan) “alevler kabus gibi yaklaşıyor” cümlesi mi halkı paniğe sevkeder?”

Yazının tamamı için tıklayın!