Gündem
17 Şub 2015 12:56 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:03

Romanlar Emin Çölaşan'ı savcılığa şikayet etti!

Edirne Roman Derneği, gazetedeki köşe yazısını yargıya taşıdı.

Edirne Roman Derneği, Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan hakkında, köşe yazısında Romanlara ilişkin olumsuz ifadeler kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Edirne Roman Derneği adına, dernek başkan vekili ve Türkiye Roman Hakları Forumu Başkanı Bahattin Ulusoy, Çölaşan'ın, "Al sana devletin valisi" köşe yazısıyla ilgili Edirne Adliyesi'nde, avukatı aracılığıyla yargıya başvurdu.

Ulusoy, suç duyurusunun ardından yaptığı açıklamada, Çölaşan'ın köşe yazısında Romanlara yönelik kullandığı, "Romanları bilirsiniz… Yaşamları şarkı söyleyerek, çalgı çalarak, oynayarak geçen, hayatı hafife alan, dinle imanla pek ilişkisi olmayan, ekmeğini taştan çıkaran insanlardır" sözlerinin, ırkçılık, nefret ve ayrımcılık içerdiği savundu.

Bu sözler dolayısıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, bu tür hareketlerin, Romanlar'a yönelik açımları baltalamayı amaçladığını belirten Ulusoy, şunları kaydetti:

"Kimse Romanlar'a 'dinsiz, imansız' diyemez. Bu nefret ve ayrımcılık söylemidir. Adalete güveniyoruz. 'Çalarlar, oynarlar, dinle imanla alakları olmaz...'. Böyle bir yafta yakıştırabilir mi. Mahkeme sürecinin başlamasının ardından tazminat davası açacağız. Kazanmamız halinde tazminatı Roman öğrencilerin eğitim bursu için kullanılacak." 

İŞTE EMNİN ÇÖLAŞAN'IN O YAZISI