Gündem
03 Kas 2020 10:59 Son Güncelleme: 03 Kas 2020 16:34

Rıza Bey Apartmanı'nda 91. saatte mucize! 4 yaşındaki Ayda enkazdan sağ olarak çıkarıldı

İzmir'deki depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'ndaki enkazda arama kurtarma çalışmalarının 90. saatinde bir hareketlilik yaşandı. Ekiplerin yaklaşık bir saat süren çalışmasının ardından minik Ayda enkazdan canlı olarak çıkarıldı. Ayda'yı çıkartan ekip üyesi o anları anlatırken "Ağlaya ağlaya çıkardık. Bulaşık makinesinin yanında elini sallıyordu." dedi. Ayda'nın ekiplere, "Babam nerede?" diye sorduğu ifade edildi

Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nda son dakika gelişmesi yaşandı.... Enkaz alanınında sabah 09.00'da kısa süreli sessizliğin ardından bir alkış oldu. Alanda bir anda tüm çalışmalar durdurulurken hemen UMKE ekibi enkaza çağrıldı. İki travma tahtası istendi ve sedye getirildi. Enkazın üstü hızlıca boşaltılırken ambulans hazırlandı. Çalışmalar bir noktada yoğunlaştı.

4 YAŞINDAKİ AYLA ENKAZDAN ÇIKARTILDI
Bulaşık makinesinin yanında bulunan 4 yaşındaki Ayda Gezgin 91. saatte sağ olarak enkazdan çıkarıldı. Çocuğun kurtarılışı sırasında alkış sesleri yükseldi.

Minik Ayda enkazdan kurtarılan 107. kişi oldu.

İZMİR VALİSİ PAYLAŞTI
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de Twitter hesabından "Ayda Gezgin canlı olarak kurtarıldı" şeklinde paylaşımda bulundu.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bir yavrumuza daha ulaştık. Elhamdülillah." ifadelerini kullandı.

EKİPLER AĞLAYARAK ÇIKARDI
Küçük Ayda'yı enkazdan çıkaran ekipte yer alan Kadıköy Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi üyesi Nusret Aksoy, "Çığlık sesini duyunca çalışmaları durdurduk. Çok güzel gülümsüyordu. Sanki hiç enkazda değilmiş gibi, çok sevindik.Elini uzattıklarında hareket eden bir çocuk olduğunu gördüler. AFAD koordinasyonunda kurtardık. Ağlaya ağlaya çıkardık. Bulaşık makinesinin yanında elini sallıyordu. Enkazdan çıkmamış gibi güzeldi." dedi.

Ayda'ya ilk ulaşan ekip çalışanı, şunları söyledi:

''Küçücük bir eldi. İlk isteği su oldu. Bir de ayran istedi yanında. O dakikadan itibaren canla başla o yavrucağı oradan çıkarmak için çalıştık. Biz elimizden geldiği kadar son kişi çıkana kadar buradayız. Halen enkaz altında olanlar var. Onları çıkarmak için uğraşacağız.''

EKİPLERE İLK BABASINI SORMUŞ
Ayda'nın ekiplere, "Babam nerede?" diye sorduğu ifade edildi.