Gündem
05 Kas 2018 10:45 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:57

Reza Zarrab için yakalama kararı!

Mahkeme hakimi, Türkiye'ye giriş yapabileceği ihtimali karşı ek savunmasının alınması için Reza Zarrab hakkında yakalama kararı çıkardı.

Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya taraflar katılmadı. Sanık Reza Zarrab'ın istinabe yoluyla ifadesinin alınabilmesi için ABD'de tutuklu bulunduğu cezaevine yazı yazıldığını, celse arasında tahliye edildiğine ilişkin haberler çıktığını tutanağa geçiren mahkeme hakim Seyda Kibar Yıldırım, Zarrab'ın halen tutuklu olup olmadığının Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve New York Başkonsolosluğu'na sorulmasına karar verdi.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Mahkeme hakimi, Türkiye'ye giriş yapabileceği ihtimali karşı ek savunmasının alınması için Reza Zarrab hakkında yakalama kararı çıkardı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Reza Zarrab, Kanlıca sahilinde üç yalıdan oluşan Mehmet Arif Bey Yalılarından ikisini 2011 yılında satın alarak 4 parselini kendi, 5 parselini de eşi Ebru Gündeş, Zarrab üzerine kaydettirdi. Zarrab, tarihi eser olarak tescili yapılan yalılarda tadilat çalışması başlattı.  Tadilatın 2960 Sayılı Boğaziçi Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesi ile Reza Zarrab ve Ebru Gündeş Zarrab hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, yalılarda bina boyunca asansör yapıldığı, bina cephesinde doluluk ve boşluk oranlarının değiştirildiğinin tespit edildiği belirtildi.

İddianamede şüpheliler Reza Zarrab, Ebru Gündeş Sarraf ve tadilat işlemlerini yaptığı belirlenen Hakkı Süha Gökdemir hakkında “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na" aykırılık suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor.

REZA ZARRAB'IN DOSYASI AYRILMIŞTI

ABD'de bulunduğu için Reza Zarrab'ın ifadesi alamayan mahkeme, bunu gerekçe göstererek Reza Zarrab'ın dosyasını Ebru Gündeş ve Hakkı Süha Gökdemir'in dosyasından ayırarak ayrı bir esasa kaydetmişti.