Reytingsiz şöhretler savaşıyor! Star’ı Seda Sayan mı kurtaracak?

Star TV nereye koşuyor bilmiyorum ancak eski kalitesinden ve seyircinin gözde kanalı olma halinden bu yıl da uzaklaşmaya devam ediyor.

Tuhaf zamanlarda yaşıyoruz. Tıpkı Afrika’nın kurak mevsiminde bir su birikintisinde sıkışmış canlıların durumunda olduğu gibi pandemi de ünlüleri televizyona sıkıştırdı. Sahne sanatlarını kendine meslek edinmiş kim varsa artık tek bir platformdan; televizyondan ekmek yiyebiliyor.

Hal böyle olunca rekabet hiç olmadığı kadar kızışıyor ve bazen hoş olmayan atışmalar yaşanıyor. Ünlüler ekranda yer alabilmek için olmadık şeyler yapıyor, araya hatırlı dostlar sokuyorlar. Kanal Patronları da bu işe çanak tutuyor.

Gündüz kuşağında şöhretler çarpışıyor!

Akşamları dizilerin reyting savaşına şahit oluyoruz ama asıl kaynayan kazan gündüz kuşağı. Burada Müge Anlı ve Esra Erol gibi demirbaş isimlerin yanına eklenen bir sahne ünlüleri sirkülasyonu var. İzlenmediği için programı bitirilen birini birkaç gün sonra başka bir kanalda üstelik başka birinin formatına çökmüşken bulabiliyorsunuz. Tansiyon yükseliyor ancak kanal patronlarının yapımcısına, sunucusuna sahip çıkmak gibi bir endişesi yok. Şöhreti çok olan programlardan program beğeniyor.

Seda Sayan daha önce Onur Büyüktopçu'nun sunduğu Yemekteyiz programına sunucu olmuş, Onur Büyüktopçu da üzgün ve öfkeli bir şekilde başka bir kanala transfer olmuştu. Sonra yine Onur Büyüktopçu’nun sunduğu Kanal D’deki Gelinim Mutfakta’yı devraldı ve aynı ismi bir kez daha işinden etti.

Yuva yıkanın yuvası olmaz derler ya, Müge Anlı ile rekabete girmeyecek şekilde ayarlanmış bir saatte yayınlanmasına rağmen Seda Sayan'ın sunuculuğu programa katkı yapmadı, reytingler düştükçe düştü. Gelen son gelen haberlere göre Seda Sayan’lı Gelinim Mutfakta, reyting canavarına yenildi ve yayından kaldırıldı.

Tam da bu sırada Demet Akalın’ın, Star TV'de Alişan'la beraber hazırladığı sabah programı da aynı sebeple yayından kaldırıldı ve bilin bakalım gündüz kuşağında Demet Akalın ve Alişan’dan boşalan yere kim kondu. Bildiniz; Seda Sayan!

Şimdi işin biraz magazinine ineceğiz. Demet Akalın, programının bitmesine neden olduğunu düşündüğü Seda Sayan’ın Instagram’dan engelleyince ikili arasında ilginç bir mesaj trafiği yaşandı.

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Seda Sayan, "Kimsenin ekmeğiyle oynamadım, oynamam" diyerek kendisini savundu.

Programlarının bitmesiyle kendisinin bir ilgisi olmadığını belirten Sayan, Demet Akalın'a "TV ile yapılan anlaşmanız bitmiş 1 hafta önce. Sorduğumda 'sorun yok, anlaşabilirsin' mesajın elimde duruyor, komik olmayın. Sizi kovmadılar anlaşmanız BİTTİ" diye cevap verdi.

Seda Sayan'ın bu sözlerine Demet Akalın'dan cevap gecikmedi:

 “Seni sever sayarız. 21 Mayıs’ta ‘Sakın inanmayın abuk sabuk haberlere ben canlı yayın yapamam çocuklar’ diye mesaj attın. Ben de 'sıkıntı yok' dedim. Cuma program bitişi ekiple ağlarken ‘Ben başlıyorum’ diye mesaj gönderdin. Cenaze evine davulla gidilmez...Bunu sen daha iyi bilirsin. Profesyonellikte her şey olur. Son açıklamam ama beni senle yanak yanağa göremezler. Bilgine…”

Kanal Patronları Tanıdıklara İş Yaptırıyor

Fikrimi sorarsanız; bu isimlerin sosyal medyayı köpürten rekabeti eğlenceli ancak hiçbirinin şöhreti bir programı izletmeye yetmiyor. Gündüz kuşağının iki kraliçesi var; Müge Anlı ve Esra Erol, gerisi hikâye. Demet Akalın, Seda Sayan, Alişan gibi isimler konser verip bilet satabilir, zaten yapmaları gereken de bu ama televizyon başka mesele… Yine de suç onlarda değil, reytingleri yerlerdeyken hala onlara program sipariş edenlerde.

Birilerinin marinaya çökmesi gibi bazı hatırlı ünlüler de başarılı formatlara çöküyorlar. Onur Büyüktopçu’nun harika sunduğu bir programı alıp Seda Sayan’a vermek, başka kanalda reytingleri sürünüyorken ve programı yayından kaldırılmışken tutup aynı ismi transfer etmek ve ondan başarılı bir program yapmasını beklemek…

İmkânsız işler bunlar!

Star TV reyting tablosunda yok!

Star TV nereye koşuyor bilmiyorum ancak eski kalitesinden ve seyircinin gözde kanalı olma halinden bu yıl da uzaklaşmaya devam ediyor. Kanalın patronları reyting odaklı değil hatır-gönül gözeterek iş yapıyor. Bu isimlerin seyirci getirmeyeceğini biliyor ama bazı ilişkileri gözettikleri için ısrar ediyorlar.

 Tüm günün yayın akışında profesyonelce alınmamış kararların sonuçları var ve bu reyting tablosuna da yansıyor. Geçtiğimiz Pazar gününün reyting sonuçlarına baktığımızda gördüğümüz acı gerçek şu; Star TV ne Total, ne AB ne de ABC grubunda ilk 10’da yok!

Kanal patronlarının toplantı üzerine toplantı yapıp güçlü formatlarla seyirciyi yakalaması gereken zamanda yaptıkları şey Demet ve Alişan’ın programını bitirip yerine Seda Sayan’lı bir iş koymaları… Tebrikler, müthiş bir yayıncılık başarısı!

Star TV bu yıl en çok seyirci kaybeden ulusal kanal ve böyle giderse daha da acıklı şeyler yaşayacak.

MURAT TOLGA ŞEN