Gündem
07 Eyl 2020 23:35 Son Güncelleme: 07 Eyl 2020 23:37

Reina katliamcısına ceza yağdı

Ortaköy'de bulunan eğlence merkezi Reina'ya 2017 senesinin yılbaşı gecesinde düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD terör örgütü saldırısına ilişkin 19'u tutuklu 60 sanığın yargılandığı davada karar çıktı...

Google Haberlere Abone ol

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları karşısındaki duruşma salonlarında görülen davaya saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov'un da aralarında bulunduğu 16 tutuklu sanık getirilirken, 3 sanık da Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlandı.

Duruşmada sanık tercümanlarıyla birlikte taraf avukatları da yer aldı. Mahkeme Başkanı Ersin Öztürk, sanık avukatlarına mütalaaya karşı beyanlarının alınması için söz verdi. Abdulkadir Masharipov'un avukatı mütalaaya karşı savunma yaptı.
Mahkeme savunmalar ardından kısa bir ara verdi ve sonrasında kararını açıkladı. 48 sanığa ceza verildi.

Sabah'tan Nazif Karaman'ın haberine göre, katil Abdulkadir Masharipov, "39 kişiyi kasten öldürme" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Masharipov hakkında ayrıca "79 kişiyi öldürmeye teşebbüs" ve 6136 sayılı ateşli silahlar kanuna muhalefet suçundan 1367 yıl hapis ve para cezası verildi.

Katile yardım ettiği belirtilen iki numaralı sanık İlyas Mamaşaripov, 79 mağdura yönelik "Kasten adam öldürme suçuna yardım" suçundan ötürü 1432 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

24 sanığa 6 yıl 3 ay ile 13 yıl arasında değişen miktarlarda örgüt üyeliğinden ve farklı suçlardsn ceza verilirken 11 sanık ise tüm suçlardan beraat etti. Bir sanığın dosyası ise tefrik edildi.