Gündem
16 Mar 2015 12:02 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:07

Redhack davasında flaş gelişme!

''Redhack'' adlı yapılanma çerçevesinde, ''sol ve bölücü terör örgütlerinin tamamına dijital anlamda destek verdikleri, bu anlamda...

''Redhack'' adlı yapılanma çerçevesinde, ''sol ve bölücü terör örgütlerinin tamamına dijital anlamda destek verdikleri, bu anlamda terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri'' öne sürülen 10 sanığın beraatine karar verildi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı Şaban Yavuz, esas hakkındaki görüşünde, CMK'nın 223/2 (e) maddesine göre, yüklenen suçların sanıklarca işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraatlarını istedi.

Sanık avukatları da savcının görüşüne katıldıklarını bildirdi ve beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, savcının talebi doğrultusunda sanıkların beraatlarına karar verildiğini açıkladı.

İddianamede 10 sanığın, ''Redhack'' adlı yapılanma çerçevesinde, ''sol ve bölücü terör örgütlerinin tamamına dijital anlamda destek verdikleri, bu anlamda terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri'' öne sürülüyor.

İçişleri Bakanlığının "müdahil" sıfatıyla yer aldığı davanın ilk celsesi 26 Kasım 2012'de, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüştü. Bu mahkemenin kapatılması sonrasında dava Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesine devredilmişti.