Ramo’nun hikayesi şaşırtıyor! Adanalı gençler mafyacılık oynuyor!

Show TV, başroldeki Murat Yıldırım ve Esra Bilgiç’e, Kerem Atabeyoğlu, Yiğit Özşener, İlker Aksum, İdil Fırat ve Macit Koper gibi ustaların eşlik ettiği Ramo’nun ilk bölümünü dün akşam yayınladı.

Youtube’da başlayan, BluTV’de devam eden ve geçtiğimiz Cuma bir sinema filmi olarak karşımıza çıkan Adana dizisi Sıfır Bir’in rüzgarının başka işlere yol açacağını düşünüyordum ve öyle de oldu.

Show TV, başroldeki Murat Yıldırım ve Esra Bilgiç’e, Kerem Atabeyoğlu, Yiğit Özşener, İlker Aksum, İdil Fırat ve Macit Koper gibi ustaların eşlik ettiği Ramo’nun ilk bölümünü dün akşam yayınladı.

İtiraf edeyim ki bir Murat Yıldırım hayranı değilim ama dizinin Adana’da çekiliyor olması ilgimi çekmişti. Hikayeden de çok bir şey beklemiyordum; Adanalı bir yiğit olan Ramo’nun patronun kızına aşık olması ve bu yolda çekeceği çileleri izler dururuz sanıyordum ama ilk bölüm bambaşka bir şey izleterek beni şaşırttı.

Ramo, alışık olduğumuz bir dizi kahramanı değil. Sağlam durduğu, doğruyu seçtiği yerler de var, büyük bir hırs ve fırsatçılıkla saldırdığı yerler de. Kimsenin iyi adam olmadığı bir düzenin içinde o da kendini çekip çıkarmanın peşinde ama aile bağları kuvvetli ve hayata tutunacak birkaç bahanesi var.

Ramo’nun senaryosu entrikayı aşk değil de çıkar ilişkileri ve düzende yükselme ihtirası üzerinden kuruyor. Acımasız bir erkeklik dünyası gibi gösterilse de kadınların da erkekler kadar sözünün geçtiği bir düzen ve bu düzenin Adana lideri Cengiz Bey... Güçlü ama kolay manipüle edilebilir bir kişiliği var. Ramo da bunun üstüne oynuyor.

Hikayenin sevdiğim bir diğer tarafı ise; Ramo’dan ve aşık olduğu kadından ötesini de izletiyor bize. Boz’un macerası, ilk bölümden bu karakterin hayranlarını oluşturacak kadar iyi. Pompacılar çetesinin üyeleri, diğer klanlarla etkileşimleri vs.

Bu reçetelerin çoğu Sıfır Bir’den gelmiş olsa ve o diziye göre çok daha evcil olsa da Ramo kendisini izlettiriyor. O diziden bahsetmişken, Sıfır Bir’de Adanalılar var, o yüzden aksan sıkıntısı yok. Burada ilk bölümde oturmayan şey Adanalı ağzı olmuş. Murat Yıldırım bazen normal bazen de Adana şivesiyle konuşuyor ama ağzı Urfa’ya kaçıyor ve İbrahim Tatlıses gibi tonluyor. Bu konuya çalışması şart.

Dizinin aksadığı başka bir yer ise bütün dizilerin belası olan süresi. Şu diziyi 60 dakikaya paketleyebilseler ortaya şahane bir şey çıkacak. Dakika kasmak için kullanılan çok fazla slow mo var bu bir yerden sonra asap bozuyor.

Dizi kimi olmamış taraflarına rağmen ilk bölümden, bu hikaye nereye gidecek diye merak ettirmeyi başarıyor. Reytingleri de fena gelmedi. Total’de 3. sırada kendine yer bulan Ramo, Adanalı bir mafya macerası olmasına rağmen AB seyircisinin de ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Orada da Hekimoğlu’nun ardından 4. sırada. Ramo’nun varlığı en çok Tutunamayanlar’ı üzecek gibi. İlk bölüm reytingi fena gelmeyen dizi Total’de 6. Sırada, AB’de ise ilk 10 içinde yer bulamamış.

Ramo, karakteri idealize etmeye çalışmadan ihtiraslarını ve zayıf taraflarını da göstererek devam ederse yılın tutacak işlerinden biri olabilir. Çokça Sıfır Bir biraz da Çukur havası var ama hikayesi orijinal. Sıfır Bir’in sahip olamayacağı rüya castı oluşturarak yola çıkmışlar ama iki bölüm sonra İstanbul’a taşınırlarsa bütün gazı kaçar, onu da söyleyeyim. Böyle iyi, böyle devam!

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com / sosyal medya: @murattolga