Dünya
02 Ara 2023 08:25 Son Güncelleme: 02 Ara 2023 08:27

Putin’den dikkat çeken ‘asker’ hamlesi

Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya’da dikkat çeken bir asker adımı atıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, toplam askeri personel sayısını 2 milyon 209 binin üzerine çıkardı.

Kremlin’in internet sayfasından yayımlanan Putin’in imzaladığı kararnameye göre, 1 milyon 320 bini asker olmak üzere Rusya Silahlı Kuvvetlerinin personel sayısı 2 milyon 209 bin 130 kişi olarak belirlendi.

Karar imzalandığı günden itibaren yürürlüğe girdi.

Daha önce Putin’in 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe giren kararnamesine göre, Rus ordusundaki personel sayısı 1 milyon 150 bin 628’i asker olmak üzere 2 milyon 39 bin 758 kişiden oluşuyordu.

Böylece bir önceki kararnameye göre, asker sayısında 169 bin 372 kişilik artışa gidilirken diğer personel sayısında bir artış yapılmadı.

"SEFERBERLİK KARARI YOK"

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ordudaki asker sayısında yaklaşık 170 bin artış yapıldığı hatırlatılarak vatandaşların zorunlu askerlik hizmetine alınmasını önemli ölçüde artırmaya yönelik bir plan bulunmadığı vurgulandı.

Açıklamada, "Seferberlik için herhangi bir hüküm yoktur" ifadesi kullanıldı.

"NATO'YA KARŞI UYGUN BİR YANIT"

Rus ordusundaki artışın, Ukrayna’da "özel askeri operasyon" yürütülmesi ve NATO’nun devam eden genişlemesiyle bağlantılı olarak Rusya’ya yönelik tehditlerin artmasından kaynaklandığına işaret edilen açıklamada, "Mevcut koşullar altında silahlı kuvvetlerin sayısında ve muharebe gücünde ilave artış NATO blokunun saldırgan faaliyetlerine karşı uygun bir yanıttır" ifadesine yer verildi.

“7-8 ÇOCUK” TAVSİYESİ VERMİŞTİ

Putin, katıldığı bir canlı yayında gelecek yıllardaki öncelikli hedefin Rus nüfusunu artırmak olacağını söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı, ülkesindeki ailelerin dört, beş ya da daha fazla çocuğun yetiştirildiği geleneği devam ettirdiğine dikkate çekerek “Büyükannelerimizin 7, 8 çocuğu olduğunu hatırlayın. Bu gelenekleri koruyalım ve canlandıralım” demişti. Putin, çok çocuk sahibi olmanın ülkedeki tüm halklar için bir yaşam biçimi hale gelmesi gerektiğini söylemişti.