Gündem
18 Ara 2015 15:54 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:15

Putin karakutuyu canlı yayında açtırdı

Türk hava sahasını ihlal ettikten sonra düşürülen Rus uçağına ait karakutu, Moskova’da düzenlenen basın toplantısında açıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, 24 Kasım’da Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağı ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Uçağa ait karakutu basın mensuplarının önünde açılırken, karakutu incelemelerinin özel bir laboratuvarda yapılacağı bildirildi. Rusya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Sergey Dronov da açıklamalarda bulundu.

"KARAKUTU ZARAR GÖRMÜŞ"
Dronov, karakutunun zarar gördüğünü ve çözümleme işleminin özel ekipmanlarla yapılacağını ifade ederek, “Karakutu zarar görmüş. Uçuş bilgilerinin çözümlenmesi için özel ekipmanlar kullanılacak. Şu ana kadar karakutuda herhangi bir işlem yapılmadı. Karakutu halen, kaza alanında bulduğumuz gibi” dedi.

Dronov, Çin ve İngiltere’den uzmanların soruşturmaya dahil olunması konusunda hemfikir olduklarını bildirerek, “En fazla şeffaflık ve açıklığın sağlanması için 14 ülkeden uzmanları davet ettik. Ancak, Çin’den Liu Chang Wei ve İngiltere’den Jonathan Gillespie dışında çok sayıda uzman çeşitli nedenlerle davetimizi reddetti” ifadelerini kullandı.21 ARALIK'TA RESMİ AÇIKLAMA YAPILACAK
Sergey Dronov, ABD’li Del Gandio ve Ron Schleed’in de bu çalışmalarda yer alacağını belirtti. Uçuş Güvenliği Birimi Başkan Yardımcısı Sergay Baynetov ise, verilerin incelenmesi çalışmalara yarın başlanacağını ve ilk verilerin 21 Aralık’ta açıklanacağını söyledi.