Dünya
13 Haz 2022 14:03 Son Güncelleme: 13 Haz 2022 14:20

Putin hakkında ilginç iddia: Dışkısını korumalarına toplatıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, bir ziyaret sırasında tuvalete 6 koruması ile gitmesi sosyal medyada gündem oldu. DNA'sının ele geçirilmesini istemeyen Putin'in dışkısını korumalarına toplattığı öne sürüldü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in korumalarının, yurt dışı ziyaretleri sırasında Rus liderin dışkılarını Rusya'ya geri götürmek üzere paketlediği iddia edildi. 

İddia, ilk olarak Fransız haber dergisi Match için çalışan iki tecrübeli gazeteci tarafından ortaya atıldı. 

Habere göre Putin'in yurtdışı seyahatleri sırasında dışkısını toplamaktan Rus protokolünü korumakla görevli Federal Koruma Servisi'nin (FKS) mensupları sorumlu. FKS mensuplarının Putin'in dışkısını özel bir pakete koyup sonra buna ayrılmış bir bavula yerleştirdiği ifade edildi.

Regis Gente ve Mikhail Rubin imzası taşıyan haberde bunun yabancı ülkelerin Putin'in sağlığıyla ilgili bilgi toplayamaması için yapıldığı aktarıldı. Muhabirler, Putin'in 29 Mayıs 2017 tarihli Fransa ziyaretinde ve Ekim 2019'daki Suudi Arabistan ziyaretinde bu uygulamanın yapıldığını belirtti. 

Eski BBC gazetecisi Farida Rustamova da haberin yayımlanmasının ardından, benzer bir olayın Viyana'da gerçekleştiğinden haberdar olduğunu; Putin'in geçmişte "özel bir tuvalet" ve "lazımlık benzeri bir araç" kullandığını ifade etti. Rustamova, ismini paylaşmadığı bir kaynağın kendisine Putin'in bunu Kremlin'deki ilk günlerinden itibaren yapmaya başladığını söylediğini aktardı. 

Özellikle 24 Şubat'ta sonra Putin'in ciddi sağlık sorunları olduğu ile ilgili iddialar sıkça gündeme gelmeye başladı. Putin bu iddiaları reddediyor.

GEORGE BUSH HAKKINDA DA BENZER İDDİALAR ORTAYA ATILMIŞTI
Öte yandan Putin'in dışkısını toplattığı iddiası sadece kendisine has bir durum değil. ABD Başkanı George W. Bush'un 2004 yılındaki Türkiye ziyaretinde beraberinde özel bir klozetin getirildiği, Bush'un sadece bu tuvaleti kullanacağı öne sürülmüştü. Yaşanan süreçteki bütün dışkı ve idrarın ise tekrar ABD'ye götürüleceğine dair iddialar basına yansımıştı.