Dünya
24 Eyl 2022 11:25 Son Güncelleme: 24 Eyl 2022 11:29

Putin hakkında dikkat çeken iddia: Nükleer silah kullanmaya başladığı anda...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi askeri seferberlik ilanı ve "blöf yapmıyorum" mesajı dünyanın gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Kremlin'in kararı Batı ile yaşanan gerilimi had safhaya çıkarırken, Putin'in Ukrayna ya da Batı'ya karşı nükleer silah kullanması halinde olabileceklere ilişkin dikkat çeken değerlendirmeler yapılıyor.

University College London'a bağlı Slav ve Doğru Avrupa Çalışmaları Bölümü'nden Profesör Peter Duncan, İngiliz Daily Express gazetesine verdiği demeçte, Putin'in gerçeklikle bağı koptuğunu öne sürdü. Duncan'a göre; Putin Rusya'da da yurtdışında da insanların ne düşündüğünü anlayamıyor. Bu da onun hata yapmasına yol açıyor.

Prof. Duncan, müttefikleri ve güvenlik servislerinin Ukrayna'da olup bitenler konusunda Putin'i kasten yanlış yönlendirdiğini iddia ederek, "Eski sorun devam ediyor, insanlar korktuğu için gerçeği söylemiyor, böylece olup bitenleri bilmiyor" ifadelerini kullandı.

NÜKLEER SALDIRI TALİMATI VERDİĞİ ANDA
Putin'in vereceği herhangi bir nükleer saldırı emrine Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ya da Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov riayet etmek zorunda olabilir. Ancak Duncan, bunun Putin'in sonu demek olabileceğini düşünüyor. Gerekçesini ise şöyle açıkıyor:

"Halen şöyle düşünüyorum: Eğer Putin nükleer silahları kullanmaya başlarsa ya da Şoygu veya Gerasimov'a fiilen nükleer silahları kullanın derse, pek muhtemeldir ki reddecekler ve Putin'e karşı harekete geçmek zorunda kalıp onu öldüreceklerdir, çünkü bir emre itaat etmemiş olacaklar. Putin'i öldürmek o kadar kolay değil, Federal Güvenlik Servisi'nden insanları işin içine katmak zorunda kalacaklardır."

Prof. Duncan, Ukrayna'ya karşı nükleer silahların kullanılması halinde, Batı'dan Rusya güçlerine kapsamlı bir konvansiyonel saldırı başlayacağı öngörüsünü de paylaştı.