Sağlık
06 Mayıs 2021 11:02 Son Güncelleme: 06 Mayıs 2021 11:59

Prof. Derya Unutmaz açıkladı: BioNTech aşısı daha fazla koruyucu

ABD'de yaşayan dünyaca ünlü Türk bilim insanı ve immünoloji profesörü Dr. Derya Unutmaz, Koronavirüs'le mücadelede başarının tek yolunun aşı olduğunu belirterek, “BioNTech yüzde 95 oranında koruyucu, Sinovac ise yüzde 60 ile 70 arasında koruyucu. Bu iki aşı arasında böyle bir fark var. Daha ağır hastalıklara ve ölümlere karşı BioNTech daha fazla koruyucu oluyor" dedi.

BirGün'ün haberine göre, Unutmaz, “Yangını söndürmenin tek yolu aşılama” derken Türkiye’nin sadece Çin aşısına güvenerek hata yaptığını, aşının aylar önce çeşitlendirilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Unutmaz, günlük aşılama oranlarının düştüğüne dikkat çekerek, şunları söyledi: “Türkiye ocak ayında aşılamaya gayet iyi başladı ve dünyada çok fazla aşı yapan ülkelerden bir tanesiydi. Fakat sonrasında aşılama oranı çok azaldı. Tedarikte sıkıntılar olduğunu söyleniyor. Yapılan en büyük hata, yeterince ve çeşitli aşının getirilmemiş olması. Sadece Çin aşısına güvenildi. Burada da tedarik sıkıntıları oluştu. Daha fazla aşı gelmesi lazımdı. Diğer aşılardan da hızlı bir şekilde tedarik edilmeli.” dedi.

Günlük vaka sayılarındaki artışın günlük ölüm sayılarına 2-3 hafta sonra yansıdığını da belirten Unutmaz, “Yani bugün Covid-19 tablolarında gördüğümüz ölümler iki, üç hatta beş hafta önce hastaneye yatan kişilerin hayatını kaybetmesi. Bu bakımdan bugün vaka sayıları sıfıra düşse bile ölüm sayıları yine belli düzeyde devam edecek. Vaka sayılarının azalmasıyla birlikte önümüzdeki iki, üç hafta içinde ölüm sayılarında da önemli bir düşüş olacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Toplumun en az yüzde 60’ının aşılanması gerektiğini belirten Unutmaz, “İsrail’de, İngiltere’de nüfusun önemli bir bölümü aşılandı ve bunun etkilerini de görmeye başladık. Tamamen virüsü yok edemezsiniz ama kontrol altına alırsınız. Vaka sayılarını kontrol altına alırsınız, ölümlerde ve hastaneye yatışlarda da çok büyük düşüş olur. Yangını söndürmenin tek yolu aşılamadır” diye konuştu.