Dünya
31 Ağu 2023 11:02 Son Güncelleme: 31 Ağu 2023 11:04

Prigojin'in cenazesi gizlice defnedildi

Uçak kazasında ölen 62 yaşındaki Yevgeniy Prigojin, St Petersburg'da bir mezarlıkta gizli bir törenle defnedildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cenazeye katılmadı.

Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin'in cenazesinin St. Petersburg'da dün gizli bir törenle toprağa verildiği açıklandı. Prigojin'in basın servisinden yapılan kısa açıklamada, törenin "kapalı bir formatta gerçekleştiği" belirtildi, "veda etmek isteyenlerin St. Petersburg'daki Porohovski mezarlığını ziyaret edebilecekleri" kaydedildi.

Türkrus.com'un haberine, Gerçek Gündem'in çevirisine göre medyaya yansıya bilgilerde, vasiyetine uygun olarak Prigojin'in cenazesine ailesi dışında sadece bir grup Wagner savaşçısının katıldığı belirtildi. Peskov, Putin'in cenazeye katılmasının öngörülmediğini söylemişti. Uçak kazasında ölen diğer Wagner komutanlarının da farklı mezarlıklarda toprağa verildiği kaydedildi.

Uçak kazasında ölen 62 yaşındaki Rus paralı asker grubu Wagner'in başkanı Prigojin, kazadan altı gün sonra St Petersburg'da hiç bir ünlünün gömülmediği, ismi az bilinen Porohovski mezarlığında, babasının yanına defnedildi.

M. Komsomolets gazetesi Prigojin'in mezarına ünlü şair Jozef Brodski'nin "Natürmort" şiirinden bir alıntının, "Yani ölü mü, diri mi?" dizelerinin çerçevelenmiş olarak konulduğu belirtildi. Muhabir, gün boyunca gazetecilerin bir başka mezarlığa yönlendirildiğini, Porohovski gibi "önemsiz" bir mezarlığa kimsenin gömüleceğinin akla gelmediğini belirtti.