Dünya
12 Mar 2024 07:23 Son Güncelleme: 12 Mar 2024 07:24

Prensin Ramazan kuralları başladı!

Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'da Ramazan ayı boyunca uygulanması gereken kararların olduğu bir genelge yayımladı.

Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Muhammed bin Selman tarafından yayınlanan Ramazan kısıtlamaları başladı. Ezan seslerinin kısılması ve Kur'an-ı Kerim sesinin cami dışına verilmemesi gibi kısıtlamalara imza atan Suud yönetiminin bu kararı tartışma yarattı.

Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'da Ramazan ayı boyunca uygulanması gereken kararların olduğu bir genelde yayınladı. Ramazan ayında camilerde yardım toplanılmasının yasaklandığı ve ezan sesinin üçte bire düşürülme kararının bulunduğu genelge, Müslümanların tepkisine yol açtı.

Genelgeye göre;

- Camilerde iftar verilmeyecek ve yardım toplanmayacak.

- Teravih namazları uzatılmayacak.

- Ezan sesi üçte bire düşürülecek.

- Camilerde okunan Kur'an-ı Kerim'in sesi cami dışına verilmeyecek.

GEÇTİĞİMİZ SENE DE BENZER YASAKLAR GETİRİLMİŞTİ

Prens Selman geçtiğimiz sene de benzer bir genelge yayınlamıştı. 2023'te yayınlanan kararlara göre camide fotoğraf/video çekip paylaşmak yasaklanmış, itikafa girenler gözetlenmiş, itikafa girmeden önce kimlik sorulmuş ve Suudi Arabistan vatandaşı olmayanlar için kefil gerekliliği getirilmişti.

Camilere çocukların girmesinin yasak olduğu genelgede iftar yemeklerinin ve bağış toplama işleminin cami içinde icra edilmesi yasaklanarak cami avlularının belirlenen bölgelerinde yapılması kararlaştırılmıştı.