Medya
26 Nis 2012 14:41 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:35

POSTA YAZARI HAKAN ÇELİK'TEN ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NA ŞAŞIRTAN TEKLİF!

Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, Ulaştırma Bakanlığı'na çarpıcı bir teklifte bulundu..

Ermeni diasporasını THY uçakları taşısın!

Başlıkta söylediğim şey ilk bakışta size şaşırtıcı gelebilir. Ne demek istediğimi biraz açayım:
Ben, Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul ile Ermenistan’ın başkenti Erivan arasında sefer düzenlemesinin iyi bir fikir olacağına inanıyorum.

“Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkiler çok kötü seviyede” diyebilirsiniz.
Bu doğru ama diplomatik görüşmeler belli bir kanaldan sürdürülüyor. Yani bütün köprüler atılmış değil.
Örneğin, şu anda Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler de en alt seviyede; ancak THY’nin İstanbul- Tel Aviv uçuşları devam ediyor. Üstelik yüksek doluluk oranıyla… Bu uçuşlarla İsrailliler Türkiye üzerinden Avrupa ve Amerika’nın uzak noktalarına taşınıyor.

THY, bir anlamda güçlü Musevi diasporası ile İsrail arasında köprü kurmuş oluyor. Bunu da babasının hayrına yapmıyor. THY’nin bilet fiyatları dünyanın iyi havayollarıyla aynı seviyede. Yani Türkiye para kazanıyor. Bu yolla sivil havacılık sektöründe daha çok insana istihdam sağlanmış oluyor.

Geçen gün THY ile ilgili olarak İsrail basınında çıkan haberlere baktım. Son derece olumlu şeyler yazmışlardı. THY’nin Amerika’daki etkinliğini artırmak açısından da İsrail çok doğru bir adres.
     
X X X

Benzer şeyi Yunanistan için de söyleyebilirim. Pek çok Yunan yolcu, daha elverişli uçuş saatleri ve konforlu seyahat olanakları nedeniyle Atina’dan Türkiye’ye gelip buradan Amerika’ya gidiyor. Örneğin THY, Uzakdoğu bağlantılı Avustralya seferi başlatabilirse Melbourne’de yaşayan 1,5 milyon Yunan asıllı, THY üzerinden anavatanlarına taşınabilir.

THY’nin sahip olduğu uluslararası erişimin -aslında- Ermeniler açısından daha büyük potansiyel taşıdığını düşünüyorum. THY, kısa süre önce Los Angeles’a uçmaya başladı. Burası Ermenilerin en yoğun yaşadığı şehirlerin başında geliyor. Ermeni diasporası neden THY uçaklarıyla önce İstanbul’a, oradan da Erivan’a taşınmasın? Türk konukseverliğiyle ve kaliteli kabin hizmetleriyle tanışıp hatta bir gece İstanbul’da kalıp Ermenistan’a uçsalar aradaki gerginliğin yumuşamasına katkı sağlanmış olmaz mı?

Ermenistan ile şu anda kara sınırımız kapalı ancak bazı özel havayolları Erivan – İstanbul arasında uçuyor ve Türkiye’deki 70 bin Ermenistan vatandaşı ülkelerine gidip geliyor. Neden bu yolcular THY ile taşınmasın? THY, sonuçta para kazanmak durumunda olan bir havayolu kuruluşu değil mi?

Hükümet ve Dışişleri Bakanlığı’nın yeşil ışık yakması halinde küçük bir hazırlıkla THY uçuşlara başlayabilir.

Bu yolla “Ermenistan ve dünya kamuoyuna da çok sıcak bir mesaj gönderilmiş olur” diye düşünüyorum.
 
X X X

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, pazar akşamı Habertürk televizyonunda Buse Biçer’in sunduğu “Basın Kulübü” programında Güntay Şimşek, Yavuz Semerci ve Serpil Yılmaz’la birlikte yönelttiğimiz soruları yanıtladı.

Ben “son dönemde yeni açılan hatlarla Türkiye’nin dış politika açılımları arasında paralellikler olduğunu” hatırlatınca “Afrika’daki bazı ülkelerde THY uçuşları sayesinde dış ticarette patlama yaşandığını” anlattı. Topçu, ‘Erivan uçuşlarını incelettiklerini’ açıkladı.

İnanıyorum ki, bu uçuşların başlaması sembolik anlamının ötesinde yakın coğrafyadaki Gürcistan, İran, Nahçıvan, ve Azerbaycan’da yaşayanların da işine yarayacaktır.

Cesur bir liderlik adımı atarak Türkiye ile Ermenistan arasında futbol diplomasisi başlatan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün böyle bir girişime destek vereceğinden eminim.
Bir şeyler yapalım. Türkler ve Ermeniler sonsuza kadar nefret söyleminin esiri olmasın.

Hakan ÇELİK / POSTA