Gündem
28 Eyl 2022 14:40 Son Güncelleme: 28 Eyl 2022 18:29

Polislere verilecek promosyon belli oldu

Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada polislere 3 yıl için 27 bin lira promosyon ödemesinin karara bağlandığını duyurdu. Promosyon peşin ve tek seferde 1 Kasım 2022 tarihi itibarıyla ödenecek.

EMNİYET SEN Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü Faruk Sezer’in başlattığı kampanya ilk sonucunu verdi.

Diğer kamu kurumlarında çalışan memurlardan çok çok daha düşük promosyon parası aldığı ortaya çıkan polisler, duruma büyük tepki göstermiş bunun üzerine İçişleri Bakanlığı Vakıfbank’la 18 Mart’ta yaptığı protokolü revize etmek üzere görüşmeleri sürdürdüğünü açıklamak zorunda kalmıştı.

EMNİYET SEN’in başlattığı kampanya büyük destek gördü. Sosyal medyada her gün farklı bir etiketle etkinlikler yapıldı. Daha önce görülmemiş şekilde toplamda 5  milyon civarında tweet atıldı.

50 bin TL promosyon isteyen polislerin Ağustos ayı başından bu yana devam eden mücadelesi bir oranda sonuca ulaştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü 3 yıllık promosyon miktarının 27 bin TL olduğunu açıkladı.

Yeni protokol 1 Kasım’da yürürlüğe girecek.

GÖRÜŞMELER 3 AY SÜRDÜ 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

“Teşkilatımızın maaş promosyon protokolü, 18 Mart 2022 tarihinde 5 yıllık süre için Türkiye Vakıflar Bankası A.Ş. ile imzalanmaştı.

Bahse konu protokol ile tüm personeli kapsayacak şekilde aylık ödemelerin 300 TL olması ve enflasyon karşısında değer kaybetmemesi için her altı ayda bir memur maaş zammı oranında artırılması şartı getirilmişti.

Ancak 2022 yılında memur maaşlarında ortaya çıkan yeni durum üzerine, Vakıfbank ile yaklaşık 3 ay süren yeniden görüşmeler gerçekleştirilmiş ve maaş promosyonu ile ilgili bir değerlendirme sürecine girilmiştir.

Yapılan görüşmeler neticesinde protokol revize edilmiştir. Yeni promosyon protokolünün süresi 3 yıl olarak belirlenmiş ve tek seferde peşin ve eşit olarak hiçbir kesinti yapılmaksızın her personele 27 bin TL ödenmesi karara bağlanmıştır.

Yeni protokol 1 Kasım 2022 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Ayrıca Vakıfbank ile önceden yapılan ve süresi henüz tamamlanmamış olan promosyon protokolleri de iptal edilerek yeni protokole dahil edilecektir. Vakıfbank dışındaki bankalarla devam eden protokoller ise sözleşmelerin bitiş tarihinde söz konusu yeni protokole dahil olacaktır.

Vakıfbank Yönetim Kuruluna, Vakıfbank Genel Müdürü’ne ve protokol görüşmelerini gerçekleştiren heyetlere, Türk Polis Teşkilatı adına çok teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ”