Gündem
09 Kas 2015 16:54 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:10

'Persona non Grata' kitap oldu!

Tuluhan Tekelioğlu’nun işten çıkarılan gazetecilerle ilgili hazırladığı 'Persona non Grata' belgeseli 'Ya Bizdensin Ya da...' başlığıyla kitaplaştı.

bianet'in haberine göre; Tuluhan Tekelioğlu’nun “Persona non Grata” adlı işsiz bırakılan gazeteciler konulu belgeselinin kitabı Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı.

Tekelioğlu’nun “Ya Bizdensin Ya da…” başlıklı 234 sayfalık kitabında Can Dündar,Fatih Yağmur, Ayşenur Arslan, Uluç Özcü,Murat Aksoy, Sibel Oral, Doğan Ertuğrul,Fatih Altaylı, Derya Sazak, Sevim Gözay,Rıdvan Akar, Bekir Coşkun, Yekta Kılıç, Hasan Cemal, Mine G. Kırıkkanat, Kadri Gürsel, Mustafa Kuleli, Ahmet Şık ve Aydın Doğan ile yapılan görüşmeler yer aldı.Kitaptan...

Kitabın tanıtım bülteninde şu ifadelere yer verildi:

“Bu kitap, medya kuşatma altındayken yazıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böylesi görülmedi. İktidarda olanlar, 'Ya Bizdensin Ya da…' zihniyetiyle kendisi gibi düşünmeyeni Persona non Grata ilan etti, yani istenmeyen kişi. 2015 yılında işsiz bırakılan gazeteci sayısı, bir önceki yıla oranla tam dokuz kat arttı.

“İçinden geçtiğimiz dönem, gazetecisiyle, okuruyla, özgürlükleri kısıtlananıyla, hepimizin canını yakıyor. Bu fotoğrafın içindeki herkes, her kademedeki gazeteciler, medya yöneticileri ve patronlar içinde yüzdüğümüz suyun ne kadar kirli olduğunu biliyorlar. Bu kitapta, işten atanla atılanın yüzleşmelerine tanık olacaksınız. Susan ve susturulanın, susmak istemeyince işsiz bırakılanın samimiyetle anlattıklarıdır, okuyacaklarınız. Tarihe not düşülmesi gereken bir dönemdir yaşadıklarımız… Çünkü susan ve susturulan her bir gazeteciyle, gerçeğin bir parçası daha kayboluyor!”