Röportaj
22 Şub 2016 13:04 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:22

Pelin Batu: Erdoğan diskoda eğlenmemin faturasını babama kesti

Yazar ve oyuncu Pelin Batu, 16 yaşındayken diskoya gittiği için dönemin İstanbul Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ın, babası İnal Batu'ya bunun hesabını sorduğunu anlattı.

Pelin Batu, Nokta dergisinden Fatih Vural'a konuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "tahammülsüzlüğünü" 16 yaşındayken gördüğünü belirten Pelin Batu, 16 yaşındayken diskoya gittiğini, bunun da o dönemde gazetelerde haber olduğunu belirterek "Tayyip Erdoğan, o zaman İstanbul Belediye Başkanı’ydı ve New York’a gelmişti. Geldiğinde, babama, burun kıvırarak ve beni kastederek, “Kızımız da…” diye kinayeli bir laf etmiş, o diskoda haberine gönderme yaparak" dedi.

Batu ayrıca babası İnal Batu'nun verdiği bir resepsiyona Tayyip Erdoğan'ın müdahale ederek içki dağıtılmasını istemediğini, babasının ise "Böyle bir şey olamaz. İsteyen içer isteyen içmez" diye cevap verdiğini söyledi.

İşte o söyleşinin ilgili kısmı:

"ERDOĞAN, DİSKODA EĞLENMEMİN HESABINI BABAMA SORDU!"

16 yaşındaydım ve yaz tatili için New York’tan Türkiye’ye gelmiştik. Annem bizi bir gece kulübüne götürdü. Ben, kardeşim ve sınıf arkadaşlarımız… Medya bunu “Diskoda coştular” diye haber yaptı. Tayyip Erdoğan, o zaman İstanbul Belediye Başkanı’ydı ve New York’a gelmişti. Geldiğinde, babama, burun kıvırarak ve beni kastederek, “Kızımız da…” diye kinayeli bir laf etmiş, o diskoda haberine gönderme yaparak.

Babanız İnal Bey ne tepki vermiş?

Babam da gayet korumacı biçimde geçiştirmiş. Bunu muhafazakârca yapsa bile çok ayıp bir şeydi. Sen, kimi kime yetiştiriyorsun?

"NEW YORK BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEKİ İÇKİ İKRAMINA ENGEL OLMAK İSTEDİ"

Babanız bunu size anlattığında ne hissettiniz?


Kendi aramızda konuştuk ve çok garipsedik. Bir kere nasıl oluyor da bizim hayatımıza karışabiliyor bu insan? Sonra sefarette başka bir olay daha yaşanmış…

Nasıl bir olay?

Kalabalık bir ekiple geldiği için, babam onlar adına bir resepsiyon verdi. O resepsiyona da babam, New York Times gibi üst düzey birçok gazeteden gazetecilerle, diplomatları davet etmişti. Bu insanları, Erdoğan ve ekibiyle tanıştıracakken, Erdoğan “İçki vermeyin” demiş. Babam da “Böyle bir şey olamaz. İsteyen içer, isteyen içmez. Siz istemiyorsanız içmezsiniz” diye karşı çıkmış.

"ONUN TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜNÜ, 16 YAŞINDA GÖRDÜM!"

Kendinde böyle bir hakkı nasıl görmüş?


Anladığım kadarıyla her yerde böyleydi. Her konuda bir fikir sahibi ve uzman!

Daha gençlik yıllarınızdan itibaren zihninizdeki Tayyip Erdoğan arketipi böyle mi belirdi?

Aynen öyle. Karşı tarafa olan toleranssızlığını ve tahammülsüzlüğünü, 16 yaşındaki bir çocuk olarak görmüştüm ve bu nedenle sonrasındaki Erdoğan’a da hiçbir zaman şaşırmadım! Hangi konuda olursa olsun!"