Ekonomi
11 Oca 2023 11:51 Son Güncelleme: 11 Oca 2023 13:28

Pasaportta, harç farkı krizi sona erdi! Ek ücret alınmayacak…

2022 fiyatlarıyla harç yatırıp, nüfus müdürlüklerinde randevu bulamadıkları için Ocak 2023’e tarih alanlardan harç farkı yatırmaları istendi. Yaşanan krizin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ücret farkı alınmayacağını söyledi.

Pasaport, defter ve harç ücretlerine yeni yılda yüzde 123 zam geldi. Birçok vatandaş, zamlı fiyattan etkilenmemek için yeni yıldan önce pasaport harçlarını yatırdı. Pasaport harçlarına zam geleceğini duyanlar, Nüfus İl Müdürlüğü'nde yoğunluk oluşturdu. Bu nedenle birçok kişi, randevu alamadı.

2022 fiyatlarıyla harç yatırıp, yoğunluk nedeniyle 2023’e randevu almak zorunda kalanlar, bankada sürprizle karşılaştı. Başvuranlardan, pasaport defter ve harçlarına yapılan yüzde 123’lük zammın farkını yatırmaları istendi. Harç farkı ödemek zorunda kalan vatandaşlar hem sosyal medyada hem de CİMER'e şikayette bulunarak tepki göstermişti.

Pasaport, defter ve harç ücretlerinde yaşanan bu sıkıntının ardından İçişleri Bakanı Soylu, ücret farkı alınmaması için talimat verdiğini açıkladı.

Katıldığı canlı yayında şu ana kadar 710 bin, "yerli ve milli pasaportun" teslim edildiğini belirten Soylu, "Bu yıl, milyonlarca pasaport basabilme kabiliyeti kazanıyoruz. Mart'tan sonra başka ülkelere de bir ihraç malzemesi olacak" dedi.

Soylu, Türkiye'de normalde yılda 2 milyon 100 bin pasaport verildiğine işaret ederek, bu yıl ise 4,5 milyon pasaport talebiyle karşılaştıklarını söyledi. Soylu, buna rağmen personelin gayretli çalışmasıyla tüm pasaportların peyderpey gönderildiğini ifade etti.