Gündem
06 Tem 2022 12:13 Son Güncelleme: 06 Tem 2022 12:15

Partilerin son bir yıldaki oy değişimleri ortaya çıktı! ‘Geri döndürülemez bir noktanın…’

Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla partilerin son 1 yıl içindeki oy değişimlerini gösterdi.

Yöneylem Araştırma tarafından son 1 yılda yapılan araştırmaları grafik halinde paylaşan Derya Kömürcü, "AKP'nin Aralık ayındaki kur korumalı mevduat hamlesi sonrası hariç istikrarlı bir biçimde oy kaybettiği görülüyor." değerlendirmesini yaptı.

Kömürcü bu ay itibarıyla AK Parti'nin 2 puan kaybı olduğunu vurgularken, partinin son oy oranını yüzde 22,5 olarak açıkladı.

Kömürcü'nün dikkat çeken paylaşımları şöyle:

1) Ekteki grafik Yöneylem tarafından yapılan araştırmalarda partilerin son 1 yıl içindeki oy oranlarını gösteriyor. Dikkatli bakıldığında AKP'nin Aralık ayındaki kur korumalı mevduat hamlesi sonrası hariç istikrarlı bir biçimde oy kaybettiği görülüyor.

2) Geçtiğimiz ay kritik bir eşik aşılmış, kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan AKP'nin oy oranı %25'in altına inmişti. Bir yönetim krizi ya da kur şoku gerçekleşmeksizin yaşanan bu gelişmenin yeni bir safhaya geçtiğimizin işareti olabileceğini söylemiştim.

3) Bu ay itibariyle çok daha çarpıcı bir gelişme yaşandı ve AKP 2 puana yakın oy kaybederek %22,5'e geriledi, birinci parti konumunu yitirdi. Aradaki fark çok küçük olduğu için bunun kalıcı olup olmayacağını şu anda kestirmek zor.

4) Ancak şu yorum kolaylıkla yapılabilir: AKP oyunun bu seviyeye inmesi, artık çekirdek ve sadık seçmeninden de kaybetmeye başladığı anlamına gelir. AKP'den kopan seçmenlerin öncelikli ve ağırlıklı olarak kararsız ve oy kullanmayacak seçmen kümesine yerleştiği doğru.

5) Bir kısmının AKP'ye geri döneceğini de öngörebiliriz. Ancak yine de yukarıdaki grafikte de görülebileceği üzere muhalefet partileri toplamının oy oranında ciddi bir artış olduğunu görüyoruz. AKP açısından geri döndürüleceksiniz bir noktanın eşiğindeyiz.