Pandemi sonrası reklam sektörünün geleceği

Reklamcılığın geleceğinin şekillendiren sürpriz etmenler ortaya çıkacak olsa da değişmeyecek bazı beklentiler de var...

Global pandemi sektörlerin dijitalleşme sürecini hızlandırdı. Uzmanlara göre bazı sektörde gerçekleşen dijitalleşme yaygınlığı salgın olmasa idi önümüzdeki 10 sene boyunca görülmeyecekti. Bununla birlikte, dijitalleşme hızını çok yakından takip eden ve salgınla birlikte hızlı adapte olmaya çalışan sektörlerin başında reklamcılık sektörü geliyor. Devamlı değişen ve gelişen bir ortamda reklamcılık sektörünün geleceği salgınla birlikte daha çok sorgulanır oldu. Reklam sektörü insanın günlük hayatındadır. 24 saatini nerede ve nasıl geçiriyorsa oradadır. Dün çoğunlukla televizyonda ya da sokaklarda, bugün artan bir ivme ile internette ve gelecekte ise sürprizlerle dolu başka bir yerde olacaktır ve reklam sektörü de gelecekteki günlük hayatımızı kendine merkez bilecektir.

Reklamcılığın geleceğinin şekillendiren sürpriz etmenler ortaya çıkacak olsa da değişmeyecek bazı beklentiler de var. Bunların başında data kullanımı ve online reklamcılığın büyümesi geliyor. Son 20 yılda gördüğümüz bazı şeylerin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Bunlardan biri de şirketlerin reklam bütçelerinde online'a ayrılan payın daha da artacak olması. Bunun yanında reklamcılık sektöründe datanın önemi ve kullanımı da her geçen gün artacak. Burada yeni ortaya çıkan kanunlarla reklamcılık sektörü için hem risk hem de fırsat görüyorum. KVKK,GDPR gibi kanunlar sayesinde reklamcıların kullanabileceği data kısıtlanırken, var olan datanın da kalitesinin arttığını göreceğiz. Bu konuda daha yaratıcı uygulamalar reklamcılık sektörünün geleceğini şekillendirecek.

Reklamcılığın artık hammaddesi olan data ile ilgili de son dönemlerde artan endişeler mevcut. İnsanlar datalarının büyük şirketler tarafından bu kadar detaylı bir şekilde sahip olunmasından rahatsız. Bu hassasiyet de son zamanlarda çeşitli şekillerde kullanıcıların davranışlarına da yansımaya başladı. Benzer bir tepki reklamlara da yansımaya başladı. Ad-blocker'lar ile reklam gösterimsiz üyelikler bu aralar çok popüler. Artık arkadaşlık siteleri bile global anlamda milli güvenlik sorunu olmaya başladı. İnsanların büyük şirketlerin kendilerini bu kadar tanımasına tepkileri var. Sizin adınıza fake data üretip, şirketleri sizin hakkınızda kandırmak isteyen start-up'lar çıkarsa insanların biraz paranoya ya kaçan davranışlarından ötürü çok popüler olabileceğini düşünüyorum.

Reklamcılıkta gelecek bir anda şekillenmeyecek. Şu an gelecekte neler olabileceğine dair çeşitli öngörüler ve gelişmeler var. Farklı alanlarda farklı kitlelere hitap eden teknolojiler çoğalıyor. Reklamcılık da bunun etrafında şekillenecek. Hangi teknolojinin ya da hangi durumun daha baskın olacağını ilerde göreceğiz. Bu yüzden reklamcılığı biraz programlama dillerine benzetiyorum. Farklı alanlara hitap eden programlama dilleri gibi, reklamcılık da benzer temeller üstüne oturacak. Ayrıca artık markalarla tek yönlü değil de artan bir ivme ile çift yönlü iletişim göreceğimizden, etkileşim aynı zamanda hangi teknolojinin ya da hangi reklam mecrasının daha baskın olacağını gösterecek. Bugün reklamcılar olarak hayatımızda sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojileri ve blockchain gibi yeni gündemler var. 5G çok büyük fırsatlar barındırıyor reklamcılık sektörü için. İnsanlar artık telefonundan internete girip, buzdolabından alışveriş yapıyor. Reklamcılar olarak 24 saatimizi nasıl geçireceğimizi tahmin etmek, geleceğin reklamcılığını şekillendirecek.

 Elçin Erkoç - elcin@medyaradar.com