Televizyon
12 Kas 2011 13:18 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 12:59

ÖZÜR DİLE HAKKI DEVRİM! DİYANET ÖZÜR BEKLİYOR!

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, köşe yazarı Hakkı Devrim'i Peygamber Efendimize yaptığı hakaretlerden dolayı özür dilemeye çağırdı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, köşe yazarı Hakkı Devrim’in bir televizyon programında Hz. Muhammed (sav) ile ilgili söylediği sözler nedeniyle tepki gösterdi.

Hakkı Devrim’in bir televizyon programında Hz. Peygamber (sav)’e yönelik sarf ettiği "kabile şefi" sözünü çok çirkin, yakışıksız bulduklarını belirten Ünal "Kendisini kınıyoruz. Aynı programda Sayın Yaşar Nuri Öztürk’ün müdahalesine rağmen açıkça sözlerinden vazgeçmemesini de anlayamıyorum. Hakkı Devrim Müslümanları incitmiştir. Özür dilemelidir." dedi.

 Dini ve milli değerlerle alay etmenin bu konuda hassas davranmamanın nezaketsizlik olduğunu belirten Ünal "Dini ve milli değerlerimizle alay edici veya küçültücü anlama gelecek bir söz, bir davranış, toplumumuz tarafından hoş karşılanmaz. Müslüman olsun veya olmasın bütün insanların Peygamberimiz Efendimizden (bu peygamberlik öncesi bile olsa) saygıyla bahsederken özellikle toplumun önünde olan insanların buna riayet etmemeleri üzücü bir durumdur. Bu her şeyden önce bir nezaketsizliktir. Bu itibarla insanlarımızın duygularını rencide etmeye kimsenin hakkı ve haddi bulunmamaktadır." dedi.
 
Güzel konuşma doğru telaffuz etme dersi vermekten daha çok doğru ve saygılı konuşmanın önemli olduğuna dikkat çeken Ünal, şunları kaydetti: "Hakkı Devrim toplumda her televizyon programında güzel konuşma, doğru telaffuzla ilgili uyarılar yapan birisi olarak biliniyor. Fakat bu çirkin sözleri gösteriyor ki onun da doğru söyleme ve saygılı konuşmayı öğrenmeye ihtiyacı var. Bunlar bizce doğru telaffuzdan çok daha önemlidir. Devrim, bunlara dikkat etsin. Devrim, çirkin sözleri ile ayıp etmiştir. Bir an önce bir açıklama yaparak Müslümanlardan özür dilemelidir."