Ekonomi
18 Kas 2021 00:03 Son Güncelleme: 18 Kas 2021 00:08

Özgür Demirtaş'tan Merkez Bankası'na kritik faiz uyarısı! "En kötü hatalardan biri olarak..."

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını bugün açıklayacak. Prof. Dr. Özgür Demirtaş Merkez Bankası'na faiz kararı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Türkiye'de gözler, Merkez Bankası (TCMB) bugün saat 14.00'te açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Karar, yurt dışı piyasalar tarafından da yakından takip ediliyor.

 Karar öncesinde, artan enflasyona rağmen TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi ve son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı faiz karşıtı açıklamalarla dolar/TL'de 10,68'lik yeni zirve görüldü. Euro/TL’de ise 12 seviyesi aşıldı.

 ÖZGÜR DEMİRTAŞ: YAPMAYIN, YAPMAYIN...

 Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş Merkez Bankası'na faiz ile ilgili kritik uyarılarda bulundu. Demirtaş, "Türkiye: "Faiz Sebep Enflasyon sonuç" gibi Akademide hiçbir yeri olmayan şeyi son 1-2 yıldır deniyor.

 SONUÇ ORTADA: BÜYÜK ENFLASYON

 Daha da denemek mi istiyorsunuz? Eğer kendinize güveniyorsanız, Buyrun indirin yarın faizi bir seferde 500 Baz puan sonucu hep beraber görelim. Eğer yarın Merkez Bankası faizi 200 baz puan (veya daha fazla) indirirse tarihe yapılan en kötü hatalardan biri olarak geçer. YAPMAYIN.

 YAPMAYIN..." ifadelerini kullandı.