Medya Günlüğü
07 Tem 2019 10:28 Son Güncelleme: 07 Tem 2019 23:11

Özel TV tarihinde bir ilk! Yapımcının Ali Cengiz oyunu tutmadı!

Milliyet’in usta kalemi Ali Eyüboğlu, bugün dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Özel TV tarihinde bir ilk! Yapımcının Ali Cengiz oyunu tutmadı!

Televizyon tarihinde önemli gelişmelerden birisi yaşandı.

Bu gelişme ile ilgili detaylı bilgileri de Ali Eyüboğlu, Milliyet Cadde’deki köşesinden paylaştı.

Büyük kanalların aralarındaki rekabet yapımcıların fiyat kızıştırmasına imkan sağlıyordu. Ancak bu durumda da kanallar zarar ediyordu.

Benzer bir gelişmeye televizyon kanallarının genel müdürlerinin verdikleri tepki, artık yeni bir dönemin başladığının işaretiydi.

Ali Eyüboğlu’nun anlatımına göre ismini vermediği ünlü bir yapımcı, yeni sezon için bir dizi projesini Kanal D’ye götürdü.

Proje beğenildi ve taraflar arasında görüşmeler yapılmaya başlandı.

Birkaç ay süren görüşmeler sonucunda tüm konularda anlaşma sağlandı ve iş sözleşme aşamasına geldi. Yapımcının sözleşme tarihini ertelemesi üzerine içine kurt düşen Kanal D Genel Müdürü Murat Saygı, rakip kanalların genel müdürleri ile bilgi alışverişinde bulundu.

Fox TV Genel Müdürü Cenk Soner’den gelen yanıt ise Murat Saygı’yı şoke etti.

 İşte Ali Eyüboğlu'nun ilgili yazısı:

ÖZEL TV TARİHİNDE BİR ‘İLK’ GERÇEKLEŞTİ

Türkiye, ilk özel televizyon kanalı Star 1’le tanıştığında yıl 1989’du. Aradan geçen 30 yılda birçok özel televizyon kanalı açıldı, el değiştirdi ya da kapandı.

Yıllardır sadece rakiplerine değil kendilerine de zarar veren rekabet içindeki ulusal eğlence kanallarının yöneticileri, 90’lı yıllarda başlayan savaşı 2019’da bitirdi.

Kanal D, ATV, Star TV, Show TV, FOX ve TV8’in genel müdürleri, yönettikleri kanalların gelir-gider dengesini oturtabilmek için ilk iş olarak aralarındaki vahşi rekabete son verdi.

Kurulduklarından bu yana ‘En çok izlenen’ ve ‘En yüksek reklam geliri’ne sahip kanal olmanın peşindeki kanal yöneticileri, rekabeti diyalog içinde sürdürmeye karar verdi.

Yeni bir dönem
Özel TV’lerin genel müdürleri arasında başlayan bu yeni süreçte neler mi oldu?
Kanalların tek gelir kaynağı reklamlar..

Televizyon kanalını gün birincisi yapan dizilerin aldığı reklamlar bile maliyeti karşılamaz noktaya gelince yöneticilerin yaptığı ilk iş, maliyeti yüksek projelerden vazgeçmek oldu.
Reklam gelirinin maliyetini karşılamadığı yüksek bütçeli diziler yerine daha düşük bütçeli projelere karar veren genel müdürler, yıllardır kanallar arasındaki rekabeti fırsata çeviren yapımcılara fırsat vermemek için, gelişmelerden birbirlerini haberdar etmeye başladı.

Kanal yöneticileri arasında başlayan bu diyalog süreci ilk meyvesini verdi!

Adı bende saklı yapımcılarından biri, yeni yayın dönemi için çekmek istediği projelerden birini Kanal D’ye götürdü. Kanal D yöneticileri yapımcının projesini beğenince taraflar arasındaki görüşmeler başladı.

Şoke eden bilgi
Birkaç ay süren görüşme sonunda taraflar dizinin içeriği, oyuncu kadrosu, nerede çekileceği ve bölüm ücreti konusunda el sıkıştı. İş sözleşmeyi imzalamaya geldiğinde yapımcı sürekli tarihi erteleyince Kanal D Genel Müdürü Murat Saygı’nın içine kurt düştü.

Altı mevkidaşına imza aşamasına geldikleri dizinin kendilerine teklif edilip edilmediğini soran Saygı, FOX Genel Müdürü Cenk Soner’den gelen yanıtla şoke oldu. Çünkü Saygı, oyuncularla görüşürken “Kanal D’ye çekeceğiz” dediği dizi için yapımcının bölüm başına 150 bin TL daha yüksek ücretle FOX’la el sıkıştıklarını öğrendi.

Saygı, yapımcıyla yaşadıkları süreci mevkidaşlarıyla paylaşınca, özel televizyon tarihinde bir ilk gerçekleşti.

FOX Genel Müdürü Cenk Soner, rakibine yapılanı kendine yapılmış gibi sayıp, söz konusu diziyi almaktan vazgeçti. Artan maliyetler ve azalan gelirler karşısında “Zararına rekabet”ten vazgeçen özel televizyonların genel müdürleri, yapımcıyla çalışmama konusunda anlaştı. 

Yapımcı, yeni yayın dönemi için Kanal D ve Star TV’ye birer dizi çekecekti, o da fiyat kızıştırdığı proje gibi yalan oldu!