Medya
18 Kas 2010 11:35 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:48

''ÖYMEN AİLESİ VE CNN TÜRK'E YAKIŞMAYAN OLAY!''

CNN Türk ve program yöneticisi Aslı Öymen, yapımcısına para ödemedikleri hangi programı ekrana sürdü?

Öymen ailesine yakışmadı

Yıl 2008. Bir yapımcı CNN Türk’ün kapısını çalıyor. Bir müzik programı yapmak istiyor, ana teması da nostalji üzerine... Türkiye’de unutulmaya yüz tutan müzik türlerini, kişileri tanıtan keyifli, renkli bir program... Sabite Tur Gülerman, Özdal Orhon gibi hanendeleri, Muharrem Ertaş gibi bozlakları, Hafız Kemal Bey gibi gazelhanları, Seyyal Hanım gibi tangocuları ya da yerelliği evrenselliğe taşıyan sanatçıları hatırlatan, bilmediğimiz ya da unuttuğumuz bir kültürü yeniden canlandıran bir yapım...

Bunun içinde 60’lı yılların Anadolu rock’ı da var kuşkusuz, ilk aranjmanlar da...
Epey çalışılmış, incelenmiş bir proje dosya halinde sunuluyor. CNN Türk de bu projeyi beğeniyor. ’Önümüz bayram, altı gün tatil var, o süre boyunca önce yayınlayalım, bakalım tutarsa devam ederiz’ deniyor.

İş bütçeye geliyor, bütçede anlaşılamıyor... Ve konu kapanıyor.
Aradan iki yıl geçiyor... Yapımcı bu bayram CNN Türk’ü bir açıyor ki kendi programı ekranda! Sunduğu, çalıştığı, yöneticilerle paylaştığı ve ’Bayram nostaljisi’ adıyla hazırladığı program ’Kimler Geldi Kimler Geçti’ adıyla hemen hemen hiç değişmeden ekrana veriliyor.

Programı ilk sunan yapımcı, dönemin genel müdürü Dinç Üner, dönemin genel yayın yönetmeni Ferhat Boratav ve hala program müdürü olan Aslı Öymen’le paylaşıyor bu projeyi. Dinç Üner’in artık bu kanalla bir ilgisi yok. Boratav danışman ve daha çok Pensilvanya ilişkilerini yönetiyor. (Daha sorularıma yanıt vermedi, unutmuş değilim!)

Aslı Öymen’se aktif olarak aynı görevde çalışmaya devam ediyor... Ve bayram kuşağından da o sorumlu...
Diyeceksiniz ki ’Televizyon dünyasında o kadar çok oluyor ki’ Kuşkusuz oluyor....

Ama ben Öymenler gibi yazıya, üretime, emeğe yıllarca saygı duymuş bir ailenin mensubunun bunu yapmasına çok şaşırdım.

Oray EĞİN / AKŞAM