Öykü Gürman: Evliliğe kapılarımı kapatmadım

Şarkıcılıkla başlayan kariyerine oyunculukla devam eden ancak şimdi ATV’de sabah kuşağında program yaparak farklı yönlerini de izleyenlere sergileyen Öykü Gürman Women’s Style Türkiye dergisinin Mayıs sayısının kapak yıldızı oldu.

Öykü Gürman: Evliliğe kapılarımı kapatmadım - Sayfa 1

Women’s Style dergisinden Ecem Saral'a konuşan Öykü Gürman, ''İnsan bir yetenekle doğuyor ve zaman içinde bunu geliştiriyor. Eğitimle birlikte kendine bir yön belirliyor ve 2008 yılında aslında ilk defa Youtube’da bir türkü paylaşan müzisyenler olarak bir ilke imza attık. Farklı olacağının farkındaydık ama beklediğimizden çok daha fazlası da oldu. “Evlerinin Önü Boyalı Direk” türküsü meslek hayatımızın başlangıcında attığımız çok önemli bir ilk adımdı'' dedi.

18
Öykü Gürman: Evliliğe kapılarımı kapatmadım - Sayfa 2

Sosyal medya varken herkes sesini kolaylıkla duyurabiliyor. Bu durum sizce şarkıların çabuk tükenmesine neden oluyor mu?

Şarkıların daha çabuk tanınmasına, bilinmesine olanak sağlıyor çok daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Bilişim çağında olduğumuz için sosyal medya ile birlikte de tüketmeye daha çok meyilliyiz. Dolayısıyla hızlı tüketmek daha hızlı üretmeyi beraberinde getiriyor. 

Üretmek insanın varlığının anahtarı gibi buna olumlu bir taraftan bakarsak tükettikçe üretmek ürettikçe de varlığını sürdürmek sanatla uğraşan biri için olması gereken bir şey... Yaratım süreci sanatçıyı besleyen bir şey. Tükettikçe üretiyoruz tabii ama tükettiğimiz “şey”hak ettiği değeri hak ettiği kadar hak ettiği ölçüde alabiliyor mu acaba belki de bunu sorgulamak lazım. Bu sebeple her zaman kalıcı şarkılar yapabilmek tüm zamanlara ait eserler verebilmek çok daha değerli.

28
Öykü Gürman: Evliliğe kapılarımı kapatmadım - Sayfa 3

Hızlı ve başarılı şekilde merdivenleri tırmanırken, hangi sanatçı dostlarından destek aldın?

Hiç kimseden destek almadım! En büyük desteği kardeşimden ve ailemden aldım. Sanatçıdan dost olmaz lafı geldi aklıma birden! Bunun doğruluk payı var. İster istemez bir ego oluyor sanırım. Ben dürüstlükle iyilikle samimiyetle hareket eden biriyim; dolayısıyla çok değişken duygu durumlarını sahici bulmuyorum. Mesleki olarak duygularımı tüm gerçekliği ile ifade edemediğim durumlar ve kişiler oluyor bu sebeple uzak kalmayı, yorum yapmamayı tercih ediyorum. Çünkü insanların yüzüne gülüp canım cicim deyip sonrasında arkasından dedikodu yapmak ya da kötülük düşünmek, haset, kibir ve yalan duygularla hareket edebilmek gibi davranış biçimlerim yok; öyle bir kalbe de sahip değilim. Bu anlamda samimi, merhametli vicdan sahibi bulamadığım birileriyle de iletişim kurmamayı tercih ediyorum. Ama canımı zorla sıkmaya çalışanın da canını sıkarım.

38
Öykü Gürman: Evliliğe kapılarımı kapatmadım - Sayfa 4

Bizim için “Aşkı” tanımlar mısın?

Ooooooo mevzu derin! Aşk hayatın anlamını arayıştır. Özünü, ruhunu keşfedebilmektir kendi yalnızlığında kendinle baş başa iken sana ne kaldığıdır... Ürettiklerin, biriktirdiklerin! Yalnızca ilişki olarak değerlendirmemek gerek aşkı... Büyüdükçe, zaman geçtikçe aşk ve hayat algısı çok değişebiliyor. Olgunlaşıyoruz, daha gerçek bir yerden bakıyoruz aşka! Aşk aynı zamanda manevi bir deneyim ve bir bütünlük durumudur. Çünkü aşkla bir tamamlanmışlık duygusu yaşar, eksik bir parçamızı bulduğumuzu hissederiz: İnanç ve Şükür

48