Otur Fox TV, sıfır! Öğretmen’in dersi neden yarım kaldı?

Öğretmen dizisinin final kararı, Fatih Portakal’ın şaibeli ayrılığından sonra Fox TV’nin ikinci ayıbı olarak not düşülsün.

Başrolde, Poyraz Karayel’in Poyraz’ı, İlker Kaleli’yi izlediğimiz Öğretmen dizisi geçtiğimiz Mart ayında merak uyandırıcı tanıtımların ardından ilk bölümüyle karşımıza çıktı.

Bu ilk bölüm, dizi sektörü ve en çok da hep aynı şeyleri izlemeye mahkûm seyirci adına umutlanmama sebep olmuştu. Böyle sıradışı işleri seyirci ya çok sever ya da reddeder. Reytinglerine bakarak Öğretmen’in ilk bölümden çok sevildiğini görmüş, mutlu olmuştum. Bir uyarlama olsa da güçlü ve sert bir suç hikayesini sinema duygusunda seyirciye taşıyan bir işti Öğretmen…

Sonra Covid-19 belasıyla tanıştık, daha birkaç bölüm yayınlanmış diziler paydos dedi ki Öğretmen de bunlardan biriydi. Birkaç ay sürmesi düşünülen pandemi molası çok daha uzun sürdü ve kanal yöneticilerinin ara veren dizilerini nasıl geri döndürecekleri konusunda en ufak bir fikri yoktu!

Kanallar bir tuhaf, pandemik şartlar yüzünden duran setler motor demeden yeni diziler çekilip ekrana sürüldü. Dizi deyip geçmeyin en kısası 2 saat sürüyor. Seyirci dizisini baştan seçiyor, bağlanıyor ve hikâye çok saçma bir yere gitmezse izlemeye devam ediyor. Eskisi gibi yayınlanan her diziyi izleyecek bir kitle yok. Dijital platformlar pandemide ulusal kanallardan çok seyirci çaldı. Süre meselesi bu kaçışı hızlandırıyor. Aslında dijital platformlara uygun olan Öğretmen, Babil gibi işlerin kitlesi eridi ve sonuç!

İlker Kaleli, Ceren Moray, Afra Saraçoğlu, Serhat Kılıç, Serkan Keskin, Şerif Erol gibi isimlerin yer aldığı iddialı dizi Öğretmen 9. bölümüyle final yapacak, Akif Hoca’nın dersi yarım kalacak.

Öğretmen’in dersi neden yarım kaldı? Bu sonuçta kanalın günahı çok. Bir yaz dizisi olarak iyi başlayan, başka dizilerin yokluğunda seyirciyi oyalayan ama reytinglerinin hızla düşeceğinden emin olduğum Sen Çal Kapımı yüzünden Öğretmen’i Pazar akşamına sürgün ettiler ve en istemedikleri şey oldu; iki dizi birden çöktü ama kanalın zaten Öğretmen’e sezon sonunu gördürmek istemediğini düşünüyorum. Bu kadar tansiyonlu bir dizinin Pazar akşamında ne işi var!

Öğretmen dizisinin final kararı, Fatih Portakal’ın şaibeli ayrılığından sonra Fox TV’nin ikinci ayıbı olarak not düşülsün. Öğretmen’in sistem karşıtı müfredatı kanalın yeni çizgisine uygun düşmese gerek, diziyi onca ay aradan sonra sıfır PR’la ekrana sürdüler. Günü de değiştiği için yakalayan izledi ama çoğu kişi ıskaladı. Bir 3-4 bölüm şans verilse reytingler yükselirdi ama sanki bu erken final kanal tarafından özellikle istendi.

Elimizde sistem eleştirisi yapan iki dizi vardı. Biri Babil diğeri Öğretmen… Babil efsane olacakken gazoz oldu ve bir aşk-entrika dizisine evrildi. Onun da sonu yakın ancak Halit Ergenç’in başrol olduğu bir diziyi ekrandan çekmek istemediklerinden reytinglerde can çekişmesini izlemeye razı geliyorlar. Reyting düşüşünü Ozan Güven’in yerine Onur Saylak’ın gelmesine bağlayanlar da var ama bu bir bahane! Babil ilk bölümünde seyirciye bambaşka şeyler vadetmişti.

Öğretmen’in ipini ise bizzat Fox TV çekiyor. Bu kanal, dizi işinde habercilikte olduğu kadar muhalif olamıyor hatta en masal tadındaki diziler burada. Bu devran böyle sürsün istiyorlar sanırım. Lüks arabalara binecek, özel jetlerle uçacak, pahalı evlere girecek, havalı ortamlarda dolaşacağız. Fox TV dizileri sürekli uyuması gereken bir hastaya dozu arttırılarak verilen ilaçlar gibi…

Diyecek bir şey yok; otur Fox TV, sıfır!

Murat Tolga Şen – murattolga@gmail.com