Osmanlı’yı ormanda piknik yaparak mı kurdular?

Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunu anlatan bir dizi çekiyorsanız bu iş ormanda kılıç dövüşü çekerek devam etmez.

Pandemi molası vermeyen Kuruluş Osman dizisi bu hafta sezon finali yapıyor. Ara sıra açıyor eleştiri konusu çıkar mı diye bakıyorum. Ne zaman açsam gördüğüm şey şu; Osman Bey ve birkaç adamı ormanda bir takım maskeli savaşçıyla kapışıyor ya da daha büyük bir aksiyon gerekiyorsa saraya girip Bizans altını çalıyor, başka bir şey yok! Dizinin baş karakteri olan Osman Bey ve adamları Robin Hood ve Sherwoodlular gibi takılıyorlar. Her bölümde mutlaka bir ormanda pusuya düşme sekansı, bölümün yarısı bununla geçiyor. O yüzden dizinin bendeki adı; Kuruluş Orman!

Anlıyorum, bütçe sorunları var üstelik benim bu eleştirdiğim haliyle bile gün birincisi ama Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunu anlatan bir dizi çekiyorsanız bu iş ormanda kılıç dövüşü çekerek devam etmez. Yeni sezonda umarım dizi başka yöne evrilecektir. Yıllar önce TRT’nin çektiği Kuruluş dizisinin bu kadar gerisine düşmek kabul edilir bir şey değil. Kuruluş Osman, ciddi bir proje değil. Malkoçoğlu, Alpago, Kara Murat tadında ve zekasında çocuksu bir iş ve sıkmaya başladı.

Bay Yanlış, Yanlış Bir Dizi...

Bazı yazılarımda bahsettiğim hayali “Rastgele Dizi Makinesi” yine çalışmış ve ortaya bu Cuma akşamı Fox TV’de yayınlanacak olan Bay Yanlış çıkmış. Dizinin fragmanlarını izledim. Aşırı güzel masum kız, aşırı yakışıklı (ve kaslı) masum olmayan oğlan. Kızın yine aşırı güzel ve sağ omuz meleği vazifesi yapan arkadaşları, aşırı yakışıklı oğlana aşık olan ve onu elde etmeyi kafasına takmış aşırı güzel kötü kadın karakteri, aşırı güzel kızımıza aşık olan ve muhtemelen aşırı yakışıklı oğlanın yakın arkadaşı olan aşırı yakışıklı başka bir oğlan...

Böyle kaç dizi izledik ve izleyeceğiz? Seyirci bu güzellik pınarından içmeye devam ettiği sürece de sonu gelmeyecek gibi görünüyor. 70’lerdeki kartpostal filmlerine benzetiyorum bu dizileri... Bu arada, Can Yaman fragmanlarda kendisinin karikatürüne dönüşmüş gibi görünüyordu. Yakışıklılığı ve havası iyice kitsch bir vaziyet aldı. Yine de, yapımcısı bilir!

Sosyal Medya Yine Haber Kanallarının Önüne Geçti!

AKP’nin baroların yapısına yönelik müdahalesine karşı Savunma Yürüyüşü başlatan baro başkanları Ankara’da polis engeliyle karşılaştı. Polis, “Valilik yasakladı” diyerek baro başkanlarına müdahale etti, ortaya skandal görüntüler çıktı ama ben bu konunun görüntülerini haber kanallarında değil sosyal medyada izledim.

Haber kanalları artık varlıklarına ihanet eder hale geldiler ve vatandaşın gözünde sürekli itibar kaybına uğruyorlar. Bu işin 5-10 yıl sonra yapılacağını da unutmuş gibiler. Eskiden bir şey olduğunda ilk iş haber kanallarını açardık artık Twitter’a bakıyoruz!