Televizyon
15 Oca 2014 14:51 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:52

Osman Sınav'ın tartışmalı dizisi yayına giriyor

Osman Sınav'ın hazırladığı MİT dizisi bu akşam izleyici ile buluşuyor.

Osman Sınav'ın tartışmalı dizisi yayına giriyor
Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Sınav'ın üstlendiği ve senaryosunu ise Süleyman Çobanoğlu'nun kaleme aldığı 'Kızılelma' dizisi bu akşam ilk bölümüyle ekrana gelecek. Kadrosunda Furkan Palalı, Pelin Akil, Dilligil, Adnan Biricik, Osman Karagöz, Mesut Yılmaz, Ceyda Saltadal, Sefa Zengin, Selin Altay ve Yener Gürsoy gibi isimlerin rol dizi MİT'e katılan bir askerin hikayesini anlatacak. Dizinin ilk tanıtım fragmanı yayınlandığında, Alevi vatandaşlar dizinin ırkçı bir yaklaşımı olduğunu ve Alevilik mezhebine saldırdığı söyleyerek tepki göstermişti.

Dizinin konusu şu şekilde:

Urfa Ceylanpınar’da, sınırın sıfır noktasında, iki Türk askeri nöbette... Ovanın sessizliği, 200 kişilik ağır silahlı bir grubun ani saldırısıyla bozulur. İki asker, şimdi ölümle hayat, görev bilinciyle korku arasında saniyelik bir seçim yapmak zorunda... Cezalı, sorunlu ve sıra dışı bir asker, Murat Altay’ın delice cesaretiyle saldırı önlenir, silahlı grup durdurulur. Şimdi Murat Altay, tüm Türkiye’de günün konusu ve haber bültenlerinin yeni gözdesidir. Murat, Ceylanpınar Devlet Hastanesi girişinde toplanan meraklı kalabalığa ve kameralara doğru yumruğunu havaya kaldırır ve haykırır: “Ülken için yaşa, aşkın için öl..!

Murat’ın söylediği bu cümle, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) İstanbul birimi başkanı Meryem Kadıoğlu’nun beyninde yankılanır. Bu genç adam kimdir, bu cümle nereden kulağına gitmiştir, tüm bu çılgınca savaşı nasıl kazanmıştır? Hızla araştırılır ve Meryem Hanım, 24 saat sonra Murad’ın karşısındadır; tereddütsüz, Murat’a hayatının teklifini yapar: MİT’e katılmak ve hayatını Türkiye’ye adamak. Murad, teklifi kabul eder. Şimdi Murat Altay, aklını, gücünü ve tüm varlığını, gözlerden uzak bu savaşa verecektir. O artık bir MİT ajanı olarak, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milletine hizmet etmeye, çıkarlarını savunmaya ve her türlü saldırıya karşı korumaya and içmiştir.