Medya
01 Ara 2013 15:31 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:47

Osman Sınav' dan MİT dizisi! 'Kızılelma' hangi kanalda yayınlanacak?

Osman Sınav, MİT'İ anlatan yeni dizisi "Kızılelma"nın çalışmalarına başladı.

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, Osman Sınav'la yeni dizisi ile ilgili konuştu. Neden bu ismi seçtiğini sorusuna "Kızılelma, Türk mitolojisinde var olması gereken hedef"tir yanıtını verdi ama "dizide Turancılık" olmayacağını söyledi.
İşte Koloğlu'nun yazısından çarpıcı bölümler:
"MİT denince akla çok şey geliyor. Yakın zamanda Hakan Fidan'ın konumuyla ilgili tartışmalar yaşandı. Teşkilatın adını son zamanlarda böyle duyar olduk.
"Politik bir şeye girmeyeceğiz" diyor Sınav. Peki nasıl girmeyecek? "Devletin tek istihbarat örgütü MİT, hedefleri doğrultusunda çalışan bir kurum. Bizim ajanımız hedeflerine ters düşen faaliyetlerle mücadele edecek" diye ekliyor.
"Yani siyaset var" dedim içimden. Osman Sınav, "Güncele gireceğiz" diyerek bir yerde beni doğrulamış oluyor daha sonra. "Bu coğrafyada savaş, istihbarat örgütleri arasında oluyor. Artık Türkiye hedefleri olan bir ülke. Bu hedefleri doğrultusunda yerini alacak" derken dizinin ana kahramanı genç MİT'çi Murat Altay'ın hedeflerini de çiziyor. Dizinin ilgi alanı içinde Suriye, Iran, Irak, Kuzey Irak vs. olacak. ABD'ye ve İsrail'e de gidecek büyük olasılıkla ajanımız...
Macera ve aşk da var

Bundan sonrasına tam "James Bond"a giriyor. Ajan Murat yakışıklıdır. Tabii "ülkenin geleceğini ile mücadelenin ciddiyeti"nin el verdiği ölçüde aşk-meşk mevcut olacak. Osman Sınav dizinin bu kısmıyla ilgili, "Bir ajanın aşık olabileceğini, aç kalabileceğini yani bizim gibi olabileceğini anlatacağız" diyor. Aksiyon sahneleri tabii ki olacak. "Senaryo yalın" diyor Sınav. Ajanlar ve casusluk faaliyetleri olunca işler karışık olur ya. O açıdan soruyorum.
Türk -İslam sentezi mi?

"Kuran-bayrak-silah" Ajanımız yeminini böyle yapıyor. Osman Sınav, "İstihbarat teşkilatına girenler Kuran, bayrak ve silah üzerine yemin ederler" diyor. "Öngörülerimiz, düşümüz olacak" diyor Osman Sınav.
Polat Alemdar'ın da hedefi aynı

Bu "düş"ün peşinde koşan biri daha var; Polat Alemdar. Osman Sınav için yabancı biri değil. "Kurtlar Vadisi"nin fikir babasıdır Sınav. Hatırlarım, bürosunda sanırım ilk anlattıklarından biriydim projeyi. Soruyorum tabii ki bu durumu. Benzer konuların dizi ve filmlerini çektiğini, tecrübe sahibi olduğunu, kahramanın bir istihbarat elemanı olduğunu söylemekle yetiniyor. Polat Alemdar'ın "Kızılelma"yla pek ilgisi yok. Bizim ajan Murat, "daha radikal milliyetçi", çizilen karakter çerçevesine göre... Nihai hedef; Kızılelma...
TRT nasıl kabul etti?

Osman Sınav, "Sakarya Fırat"ı da çekmişti. Açılım politikalarıyla pek uyuşmuyordu. Bir şekilde bitti dizi. Kurumda "siyasi" dizi gösterimi hükümetten onay gelmeden olamaz. Osman Sınav'ın dünya görüşü bilinir. "Kızılelma"nın ne anlatmak istediği de üç aşağı beş yukarı belli. Eh, açılım devam ediyor. Peki bazı çevreler anlatılacaklara kızmaz mı? Osman Sınav, "TRT'ye götürdüm, neden bir ajan dizimizin yapılmadığını, bunun da yapılması gerektiğini söyledim, projeyi sundum" diyor.
Ne zaman başlıyor?

Türkiye'nin ilk ajan dizisi "Kızılelma"nın çekimleri başlıyor. Ocak ayına yetiştirilmesi planlanıyor. Şimdiden tartışmaları duyar gibiyim... Belli konuların etrafında dolanmaktan bıktıysak, böyle örnekleri görelim, izleyelim. Fena mı? İşin "ideolojik" tarafını da ayrıca konuşuruz tabii ki...