Gündem
07 Ağu 2014 08:28 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:32

Ortalık feci karışacak; Yiğit Bulut Babacan'ı topa tuttu!

Başbakan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut Tv 360'da gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu..

Başbakan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut Tv 360'da gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu. 
 
Başbakan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, Babacan'ın, “Bank Asya'nın Ziraat Bankası tarafından satın alınacağı” yönündeki açıklaması sonrası yapılan spekülasyonu deşifre etti!
 
Yiğit Bulut, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
 
Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı Yiğit Bulut Ziraat Bankası'nın Bank Asya'yla ilgilendiğine dair bile bir durumun Başbakan Erdoğan'ın bilgisi dahilinde olmadığını açıkladı. Bulut kesin bir dille Ali Babacan'ın açıklamasını yalanladı.
 
Asıl önemlisi Bulut, Bank Asya üzerinden bugün borsada büyük bir vurgun yapıldığına dikkat çekerek, "Sayın Başbakan'ın bilgisi dahilinde Bank Asya'nın devlet tarafından alınmasıyla ilgili bir tasarruf, girişim veya sorgulama yoktur. Sayın Bakan'ın sözlerini çok speküle ettiler ve ardından bir spekülasyon gelişti. Bank Asya'da yüzde 10′luk, yani TL olarak karşılığı 100 milyon lira civarında bir değer artışı oldu." dedi.
 
Bulut 2.8 milyar TL alacak takibine düşmüş olan Bank Asya'nın devlet tarafından alınmasının sözkonusu olmadığını açıkladı. Bulut, "Bu spekülasyonu çıkarıp ardından Bank Asya'ya prim yaptıranlar onlar da SPK'nın denetimine tabi olması gerekir. SPK'yı ben göreve çağırıyorum. SPK da bugün bu hisselerde kimlerin alımlar yaptığını dün kimlerin alımlar yaptığını, kimlerin satış yaptığını çok ciddi olarak takip etmeli."
 
ALİ BABACAN NE DEMİŞTİ
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24'e yaptığı açıklamalarda Cemaat'in bankası Bank Asya'nın Ziraat'e satılması hakkında görüşmeler yapıldığını söylemişti.
 
Babacan, Ziraat Bankası'nın Bank Asya'yı satın alma konusunda görüşmeler yaptığını belirterek, "Henüz bu görüşmeler neticelenmedi ama neticelenirse bizim arzu ettiğimiz bir şey oluşur. Ziraat Bankası, Bank Asya'yı satın alırsa böylece kamunun bir katılım bankası olmuş olur" demişti.
 
Babacan, Ziraat Bankası'nın yanında Halkbank ve Vakıfbank'ın birer katılım bankasına sahip olmasını istediklerini söylemişti.