Gündem
27 Eki 2012 10:35 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:18

ORHAN PAMUK'UN ÖDÜL TÖRENİNDE DAVET KRİZİ!

Danimarka'nın en büyük kültür ödülü 'Sonning' Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a verildi.

Google Haberlere Abone ol

Kopenhag Üniversitesi‘nde düzenlenen törene çok sayıda Danimarkalı yazar, profesör, Ermeni diasporası ve Türk toplumunun temsilcileri katıldı. Ancak törende Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek veya bir büyükelçilik temsilcisinin bulunmaması dikkat çekti.

Tören, Rektör Ralf Hemmingsen’in yaptığı konuşma ile başladı. Ralf Hemmingsen, Sonning ödülünün Avrupa’nın kültürüne katkıda bulunanlara verildiğini belirterek, Orhan Pamuk’un yazdığı romanlarla Avrupa kültürüne büyük katkıda bulunduğunu söyledi. Daha sonra Orhan Pamuk’un biyografisi okundu.

Kürt asıllı şarkıcı Fuat Talay’ın seslendirdiği‘ kürtçe ‘Naz Bari´adlı şarkısının ardından Orhan Pamuk’a ödülü sunuldu.

Ödülü aldıktan sonra kürsüye çıkan Pamuk, "2004 yılında bu ödülü alsaydım belki Türkiye’nin AB’ye girmesi için propaganda yapardım. Ama Avrupa’nın sorunları yüzünden o tatlı günler biraz geride kaldı. Avrupa yalnızca Avrupa Birliği anlamına gelmiyor. Hepimiz çin, Türkiye’de bir çok kişi için hatta en önemlisi Kemal Atatürk için de Avrupa düşünceler fikirler, sanat, kültür anlamına geliyor. Avrupa bizi yapandır"dedi.

Danimarkalı gazetecilerin sözde Ermeni soykırımı konusunda sorularını yanıtsız bırakırken, Türklere yönelik basın toplantısında, "Kopenhag’da Sonning ödülünü aldım. Danimarka’da böyle bir ödülü almak benim için olduğu kadar Türkiye ve Türk halkı için de çok önemli. Sonning ödülü benden önce olduğu gibi Avrupa kültürüne katkıda bulunanlara veriliyor. Benim katkılarımdan dolayı bana da bu ödülü layık görmüşler. Bugüne kadar büyük bir zevkle okuduğum başka yazarlara da verildi. Sürekli Avrupa ile aşk ve nefret ilişkisi yaşayan biz Türkler için böyle bir ödülü almak sevindirici bir şey. Çok şeref duydum" dedi. Orhan Pamuk ayrıca Kopenhag Üniversitesi kampüsünde hayranlarına kendi hayatı ve yazarlığıyla ilgili bir konferans verdi.

BÜYÜKELÇİ DİBEK: "DAVET EDİLMEDİM, EDİLSEYDİM KATILIRDIM"

Törende bulunmayan Büyükelçi Berki Dibek, "Davet edilmedim. Edilseydim katılırdım. Orhan Pamuk Türkiye’nin Nobel ödüllü yazarıdır" dedi.