Gündem
10 Kas 2011 19:45 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 12:59

ORHAN PAMUK'TAN SONRA SIRA ELİF ŞAFAK'TA MI?

Dünya edebiyatının saygın ödüllerinden biri kabul edilen Impac Dublin Edebiyat Ödülü'nün aday listesinde Elif Şafak da yer alıyor.

Dünya edebiyatının saygın ödüllerinden biri kabul edilen Impac Dublin Edebiyat Ödülü’nün 147 adaydan oluşan ilk listesinde Elif Şafak da yer alıyor.
Elif Şafak "The Forty Rules of Love" (Aşk) adlı romanıyla listede yerini alırken, adaylar arasında Paul Auster, Emma Donoghue, Isabel Allande, Jennifer Egan ve Jonathan Franzen gibi dünyaca ünlü yazarlar da bulunuyor.

Yarışmanın adayları 45 ülkedeki halk kütüphanelerinin önerdiği romanların değerlendirilmesiyle belirleniyor ve eserler uluslararası seçici kurulun dikkatine sunuluyor.

İlk elemenin gelecek yıl 12 Nisan’da yapılması, yarışma sonucununsa 12 Haziran’da açıklanması bekleniyor.

İngilizce kaleme alınmış eserlerin değerlendirmeye alındığı yarışmaya çeşitli ülkelerden yazarlar katılabiliyor, ancak bu yazarların eserlerinin İngilizceye çevrilmiş olması gerekiyor.

Dublin Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen ve "adaylarını dünyadaki halk kütüphanelerinin okurlarının belirlediği en prestijli edebiyat ödülü" olarak nitelenen Uluslararası Dublin Impac Edebiyat Ödülü’ne, merkezi Dublin’de bulunan Impac şirketi sponsorluk ediyor.

Ödülün bu yılki sahibi "Let the Great World Spin" adlı romanıyla İrlandalı yazar Colum McCann olmuştu.

Impac Dublin Edebiyat Ödülü’nü 2003 yılında da "Benim Adım Kırmızı" ile Orhan Pamuk almıştı.