Medya
25 Oca 2023 11:05 Son Güncelleme: 25 Oca 2023 11:09

Orhan Erinç’in cenazesinde eski defterler açıldı… Ölüm nedeni “üzüntü hastalığı” imiş

Gazeteci Orhan Erinç’in Cumhuriyet yönetimindeki tartışmaları ve yargı sürecini anlatan bir kitap yazdığı ve burada ‘nöroloji uzmanları tarafından kendisine Myastenia Gravis teşhisi konulduğu ifade edildi.

Cumhuriyet'te yıllarca Haber Müdürü olarak görev yapan Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, gazeteci Orhan Erinç’in cenazesindeki bir tartışmayı bugünkü köşesine taşıdı. 

Yalçın Bayer’in yazısı şöyle:

“Cumhuriyet’in eski Genel Yayın Müdürü ve TGC eski başkanlarından Orhan Erinç’in, TGC binasında anma töreninde Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu eski Başkanı Av. Akın Atalay’ın konuşması ilginç bulundu.

Atalay özetle şöyle dedi:

“Orhan Erinç’in hayatının son 70 yıllık kesitine baktığımızda Türkiye’de basının ve adaletin serencamını da görürsünüz. O, bu dönemin değerli ve erdemli yönlerini kişiliğinde taşıyan hemen herkesin sevgisini, saygısını kazanmış, iyilik timsali, hoşgörülü, tevazu sahibi, zarif bir insandı. Meslek yaşamının son 30 yılında onunla birlikte çalışmış son 7 yıllık döneminde de birlikte yargılanmış düşün arkadaşları, dostları olarak onu elbette özleyeceğiz ve yaşadığımız sürece unutmayacağız.

Orhan abi, Cumhuriyet gazetesi nedeniyle ilerleyen yaşlarında gazeteciliği savunmak, gazetesini ve gazeteci arkadaşlarını korumak zorunda kaldı. 36 yıl TGS yöneticisi, 12 yıl başkanı olmuş, birinin gazeteciliği nasıl savunması gerekiyorsa öyle dimdik durdu ama kendi zarif ve bilge dokunuşlarını da katarak. Çok sıkıntı çekti, bir milim taviz vermedi.” Atalay, Erinç’in Cumhuriyet yönetimindeki tartışmaları ve yargı sürecini anlatan bir kitap yazdığını ve burada ‘nöroloji uzmanları tarafından kendisine Myastenia Gravis teşhisi konulduğunu’ (bilim dışı adı da ‘üzüntü sonrası hastalığı’ imiş), ayrıca duymaz olduğunu açıkladığını bildirdi. Erinç’in bu kitaptan başka basın anılarını da ayrı bir kitapta topladığı öğrenildi.

Erinç’in cenazesine başta aile fertleri olmak üzere TGC Başkanı Turgay Olcayto, YK üyeleri, TGS Başkanı Gökhan Durmuş, CHP İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, milletvekilleri Mahmut Tanal, Muharrem Erkek, Ahmet Şık, TYS Başkanı Adnan Özyalçıner ve çok sayıda eski ve yeni gazeteciler katıldı.

Şakirin Camisi’ndeki öğle namazından sonra Erinç’in cenazesi Merdivenköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.”