Operasyon 41 ve Ahmet Hakan operasyonları! Kanal D ne yaptığının farkında mı?

Medyaradar'ın usta sinema-tv yazarı Murat Tolga Şen, dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Operasyon 41… Kanal D’de önümüzdeki Pazar başlayacak Survivor benzeri bir yarışma programı. Survivor klonu olduğu çakılmasın diye de farklı bir şeyler denemişler. Survivor’daki parkur oyunlarının yerini burada paintball turnuvalarına benzer şeyler almış. Tanıtımında izledim; şekilli abiler eğitim çavuşu olmuş, yarışmacılara silah eğitimi veriyor, onları aşağılayarak motive ediyor. Gençlerin ilgisini çekebilir bu yarışma ama bana sorarsanız son birkaç yılda ekranlara gelen en gereksiz iş olabilir.

 Neden derseniz, bireysel silahlanmayı özendirici bir tarafı var. Yine tanıtımında izledim; herkesin elinde uzun namlulu silahlar, varillerin arkasına sığınmış, fırsat bulup karşıdakini indirmenin peşine düşmüş. Survivor bunun yanında masum kalacak!

 Operasyon 41’de, 10’ar kişilik iki timin mücadele edecekmiş. Bu timler zorlu doğa şartlarında eğitilip, askeri simülasyon oyunlarıyla farklı mekanlarda yarışacakmış. Görev oyunları, erzak, teçhizat ve liderlik oyunlarıyla gizli ve tehlikeli görevleri yerine getirmeye çalışan yarışmacılar, “Seçilmiş Savaşcılar Timi”ne girmek için kıyasıya mücadele edecekmiş.

Tanıtımında, eğitim çavuşlarından biri “yüzlerce kişi arasından seçildiniz” diye kükrüyordu. Tanıtım metninde de, “binlerce kişi arasından seçilen” yazmışlar. Bu yarışmadan yeni haberim oldu, o yüzlerce, binlerce kişiyi ne ara buldular hiç anlamadım.

 Yarışmacı kadrosu, Survivor cast’ına benziyor. 17 Türkiye birinciliği bulunan yüzücü Merve Taneli, 2014 Best Model of Turkey ve Best Model of World birincisi Caner Tanrıverdi, MMA şampiyonlukları bulunan Kübra Gölcü ve başka sporcular Operasyon 41’de mücadele edecekmiş.

 Sosyal medya silah fetişinden geçilmiyor, minik mafyacıklar türedi ve bunlar kısa kısa klipler çekip racon kesiyor. Ellerinde tabancalar, tüfekler var. Operasyon 41, silahlara özendirmeye devam edecek. Kurguyla beyni yıkanan insanların gerçeklik algısı bu türden programlarla iyiden iyiye bozulacak.

 Sosyal medyada, özellikle Tiktok denen cehennem çukurunda sürekli silah görüyorum. Herkes Çukur’da gibi yaşıyor. Ahmet Hakan gibi, sosyal medyadaki silah fetişizminin zararlı olmadığını savunan yazılar yazıp sonra felaketler yaşanınca 180 derece dönen gazetecilerimiz bile var!

 Hatırlayın, Ahmet Hakan 8 Haziran'da yayınlanan "Silahla poz veren kişilerden korkmayın" başlıklı yazısında "Ey vatandaş! Bu tiplerden sakın korkup çekinmeyin! Çünkü bu kişiler, fotoğraf çektirirlerken ellerine aldıkları silahı asla kullanmazlar" notunu düşmüştü. Belki de patronunun kanalında yakında yayınlanacak programın istikbalini düşünmüştü, kim bilir? HDP İzmir İl binasına saldırarak Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer'in sosyal medya hesabındaki silahlı pozlarının ortaya çıkmasının ardından ise "Silahlı külahlı fotoğraflara dur demenin vakti geldi" diye yazı yazmak ve kendini yalanlamak zorunda kaldı.

 Hangi yazdığı doğru derseniz, ikincisi derim. Televizyonda yayınlanan bazı diziler mafya hayatını, silahı özendiriyor. Şimdi bir de bunların yanına yarışma programı ekleniyor. Operasyon 41’i ekrana getiren Kanal D umarım ne yaptığının farkındadır zira bu kocaman bir hata gibi görünüyor.

 Bu arada Ahmet Hakan algı operasyonuna tam gaz devam ediyor. Pazar günü yayınlanan yazısında, Kanal İstanbul konusunda şimdiye kadar hep Ekrem İmamoğlu’na hak verdiğini ama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun çıktığı Tarafsız Bölge programından sonra kafasının karıştığını yazmış, okurlarına bakanı dinlemelerini tavsiye etmiş.

 İstanbullular Kanal İstanbul istemiyor, İstanbul şehir yönetimi Kanal İstanbul’u istemiyor. Ahmet Hakan bu iradeyi görmezden gelemiyor, hak veriyormuş gibi yapıp çaktırmadan iktidarın propagandası için alan açıyor. Bu bir tür altyapı ressamlığı, o boyuyor sonra usta gelip birkaç fırça darbesiyle işi bitirip imzasını atıyor. Ahmet Hakan gibi çok var ama halk artık yemiyor. Gazetecilik, bu mesleği doğru yapan birkaç kişinin hakkı olarak devam ediyor.

 Survivor benzeri işler geçmişte denendi tutmadı, bakalım bu sakıncalı klon tutacak mı? Bu işten ekmek yiyenler bozulmasın ama benim gönlüm Pazar günü ekranda silah görmemekten yana… 

Murat Tolga Şen