Sağlık
15 Mar 2022 21:59 Son Güncelleme: 15 Mar 2022 22:08

Omicron'un alt varyantı ortaya çıktı!

Koronavirüsün Omicron varyantının bir alt varyantı ortaya çıktı. BA.2 olarak adlandırılan Omicron varyantının diğerlerinden biraz daha bulaşıcı olduğu belirtiliyor.

İlk olarak Güney Afrika'da görülen koronavirüsün Omicron varyantı, ilk çıktığı dönemde dünyada vaka sayılarını hızla arttırmıştı. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Türkiye'de de vaka sayılarını katlayan varyantın, daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni bir alt varyantı ortaya çıktı. 

İLK OLARAK FİLİPİNLER'DE ORTAYA ÇIKTI

Çeşitli alt varyanlardan biri olan BA.2'nin daha bulaşıcı olduğu bildirilirken; Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'ya göre, 25 Ocak itibarıyla küresel GISAID veri tabanına gönderilen örneklerin yaklaşık yüzde 99'unun bu alt varyant olduğu da belirtildi.

Ayrıca BA.2 ilk olarak Filipinler'de tespit edildi.

OMİCRON'A GÖRE DAHA BULAŞICI

Danimarka'da SSI'ın 8500 hane ve 18 bin birey üzerinde yaptığı araştırmada BA.2'nin, BA.1'e kıyasla "önemli ölçüde" daha bulaşıcı olduğu sonucuna varıldı.

AŞILAR DAHA AZ ETKİLİ OLABİLİR

Çalışmada, aşıların BA.2 alt varyantına karşı daha az etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar da elde edildi. Ancak yine de aşılıların bu varyanta yakalanma ve başkalarına bulaştırma riskinin aşısızlara kıyasla daha az olduğu aktarıldı.