Gündem
29 Kas 2015 11:16 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:12

Ömer Çelik ölen köşe yazarının ailesinden para istiyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 30 Ekim'de hayatını kaybeden Evrensel Gazetesi köşe yazarı Üstün Akmen'e açtığı hakaret davasını geri çekmedi.

AKP Sözcüsü ve eski Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 30 Ekim'de hayatını kaybeden Evrensel Gazetesi köşe yazarı Üstün Akmen'e "kültürsüz kültür bakanı" ifadesi nedeniyle açtığı hakaret davasını geri çekmedi. Ömer Çelik'in, Akmen'in ailesinden tazminat talep edeceği öğrenildi.

Evrensel’in haberine göre; Çelik'in avukatları, 21 ve 24 Kasım'daki duruşmalarda tazminat davasını Akmen'in mirasçılarına açmak için mahkemeden süre istedi. Çelik, Akmen'in Evrensel gazetesinde yazdığı bir köşe yazısı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin yayın organı Bizim Gazete'ye verdiği bir röportajda kullandığı ifadeler nedeniyle 3 dava açmıştı. Ceza davasının yanı sıra iki tazminat davası açılarak, 10 bin ve 50 bin TL tazminat talep edilmişti.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE KARŞI YAPILANLAR İÇİMİ ACITIYOR'

Üstün Akmen'in eşi Şayian Akmen, tazminat davasının aileye yöneltilmesini değerlendirdi. "Üstün Akmen bir fikir insanıydı. Onun fikirlerinden dolayı yargılanması ifade özgürlüğüne aykırı bir durumdu. Hayatını kaybetmiş bir fikir insanının yazdıklarından dolayı ailesinden tazminat talep etmek fikirlere karşı öfkenin göstergesidir" diyen Şayian Akmen, Türkiye'ye yazık ediliyor. İfade özgürlüğüne karşı yapılanlar içimi acıtıyor" ifadelerini kullandı.