Gündem
14 Kas 2018 16:41 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:59

Öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cenaze namazı nerede olacak?

Yasin Aktay, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın gıyabi cenaze namazının kılınacağını yazdı.

Öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cenaze namazı nerede olacak?
AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Yasin Aktay, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılınacağını yazdı.

Yasin Aktay, “Kaşıkçı’ya her Müslümanın hak ettiği cenaze merasimini yapmanın vakti geldi geçiyor. Hiç kimse kılmasa bütün Müslümanlar için farz-ı ayn olan Cenaze namazını kılmak kuşkusuz artık Kaşıkçı’nın değil, onun ölümüne şahit olanların yükümlülüğü. Ortada gömülecek bir cesedinin kalmamış olması cenaze namazın farziyetini kaldırmıyor, sadece namazın şeklini bir nebze değiştiriyor” diyerek şöyle devam etti:

“Gıyabi cenaze namazı, ceset ortada olmadığında ama ölümü kesinleşenler için veya başka yerde defin işlemi yapıldığı halde uzaktan tekrar da olsa kılınan bir namaz. Peygamber Efendimiz tarafından Habeş Kralı Necaşi için kılındığı biliniyor.

Kaşıkçı’nın öldüğü kesin olarak anlaşıldığına göre ona hak ettiği cenaze namazını kılmak gerekiyor artık. Bu amaçla Fatih Camiinde cuma namazı sonrası kılınacak gıyabi cenaze namazında ona karşı asli görevlerimizden birini yerine getireceğiz.”

Yasin Aktay’ın yazısındaki bir ifade ise dikkat çekti. Aktay yazısının son bölümünde, “Bu arada bedeni yok edilirken aslında onun üzerinden Türkiye hedef alındı. Onu öldürerek Türkiye’yi güvensiz ve güvenilmez bir ülke olarak ilan etmeye hazırlıkları tamdı. Ön-sezgileriyle önceden almış olduğu küçük bir tedbir komployu kuranların ayağına dolanmasını sağladı. Böylece bir bakıma, Türkiye’yi tarihinde karşılaştığı en tehlikeli saldırılardan birinden koruyarak ölmüş oldu” şeklinde yazdı.

Aktay, Cemal Kaşıkçı için yazdığı, “Ön-sezgileriyle önceden almış olduğu küçük bir tedbir komployu kuranların ayağına dolanmasını sağladı” ifadelerindeki “küçük tedbir”in ne olduğunu açıklamadı.