Ödüller yine skandal! Altın Kelebek’in gözüne yine şampuan kaçmış!

Daha izlemeden kimlerin ne sebeple ödül alacaklarını tahmin ettiğim 46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nin sektöre faydasını soruyorsanız söyleyeyim; sıfır!

46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri dün gece dağıtıldı ama gördüm ki kelebeğin gözüne yine şampuan kaçmış!

Cem Davran ve Çağla Şikel’in sunduğu gece için her yıl yazdıklarımdan farklı olarak söylenebilecek çok söz yok. Ben de her yıl Cem Davran’ın keyifli sunuculuğu için katlanıyorum bu organizasyona... Bana göre bir itibarı ve önemi kalmayan bir ödül organizasyonu. Bunu yapan da kendileri çünkü itibarlı olsun isteselerdi isimlerinin önüne bir market şampuanı markasının ismini geçirmezlerdi. Siz hiç Blendax Oscarları diye bir şey duydunuz mu? ¨Bunca yıllık saygınlığım var, ödülüm prestijdir¨ diyorsun sonra da kendi adının önünde bir market şampuanının ismini geçiriyorsun. Anlamak güç!

Gelelim gecenin ödüllerine ve dağıtılma biçimine... Eski yılların hısım-akrabacılığı yine devam ediyor. Çaktırmamak için araya kaynamış birkaç isim dışında ödüller yine Kanal D, ATV dizilerine, oyuncularına ve sunucularına gitti.

Bu yılın Altın Kelebek Ödülleri, en iyilerin değil de en popüler olanların ödüllendirildiği bir organizasyondu ama işlerine gelmediğinde de makas değiştirmişler. En iyi erkek haber spikeri ödülünün ATV ana haberi sunan Cem Öğretir’e gitmesi mesela... Şaka mı yapıyorlar diye düşünmedim değil ama televizyon sektörü adına ödül dağıttıklarını söyleyip ödüllerin hepsini kendi işlerine ve onlarda çalışanlara dağıtmaları artık güldürmeyen bir şaka değil mi zaten?

Bir de utanmadan Mabel Matiz’in ödül açıklamasını sansürleyip tüy diktiler. Neyse ki Mabel kibar davranarak, “eksik yayınlanmış” diyerek paylaştı ödül açıklamasının tamamını. O kısmı neden kestiklerini de anlamak güç değil. Suç artık yaptıklarımızda değil bunların zihninde. Asıp kesiyorlar kafalarına göre...

2018 yılının sonunda dağıtılan ödülleri eleştirirken “Peki, Masum ve Şahsiyet dururken ¨En İyi İnternet Dizisi¨ ödülünün Fi’ye gitmesi? Popüler olan hep kazanıyor, açıkçası bir Can Manay güzellemesinden başka bir şey olmayan Fi’ye vermezdim o ödülü.” diye cümle kurmuşum. Sene oldu 2020, Şahsiyet’in üstüne kaç tane internet dizisi çekildi. Onlar dururken şimdi neden Şahsiyet?

Sosyal medyaya içerik üreten insanlar ise her yıl daha fazla ödül kategorisinde karşımıza çıkıyor. Bana göre önümüzdeki 5 yıl içinde geleneksel televizyon yayıncılığının sonunu getirecek sosyal medya içerik üreticilerinin geleneksel medya eliyle ödüllendirilmesi tuhaf bir durum. Bununla ne amaçladıklarını bilmiyorum ama şu var, onlar da olmasa bu gecenin sonuçları kimsenin umurunda olmayacak yoksa onun-bunun şarkısını alıp söylemekten başka numarası olmayan vasat bir  sese-yoruma sahip şarkıcı kızı neden ödüllendirsinler ki?

Daha izlemeden kimlerin ne sebeple ödül alacaklarını tahmin ettiğim 46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nin sektöre faydasını soruyorsanız söyleyeyim; sıfır! Pandemi önlemleri sebebiyle zevk veren bir seyirlik de olmadı maalesef. Ekran başına geçtim ve “yine yapmışlar numaralarını” diyerek izledim. Bu ödül organizasyonunun takkeyi önüne koyup düşünmesinin zamanı geldi de geçiyor ama oynadıkları evcilik oyununda mutlu görünüyorlar. Ne diyelim, kolay gelsin o zaman...