Polemik & Kulis
28 Haz 2021 00:14 Son Güncelleme: 28 Haz 2021 10:45

Oda TV'nin silahları film setinin oyuncakları çıktı!

Oda TV internet sitesi bugün geçtiği bir haberiyle "askeri uzmanları" bile heyecanlandırdı. Siteye göre AKP'ye yakın KADEM Vakfı'na ait kız yurdundan çok sayıda silah çıktı. Ancak gerçek daha sonra anlaşıldı. Oda TV film setindeki silahları gerçek zannetmiş...

Odatv internet sitesi “Öğrenci yurdundan çıkan silahlar” başlığıyla yayınladığı haberinde KADEM Vakfı’na ait Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’nun içinden taşındığı iddia edilen silahların fotoğraflarına ulaştığını iddia etti.

Haberde, “Odatv, fotoğrafları askeri uzmanlara inceletti. Askeri uzmanlar, fotoğraflarda görünün silahların G3 Piyade Tüfeği, M4 Piyade Tüfeği, AK-47 Kalaşnikov Saldırı Tüfeği olduğunu belirtti” ifadelerine yer verildi.

“KUTU İÇİNDE MÜHİMMAT” AYRINTISI

Haberin ayrıntılarında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Odatv’nin ulaştığı görüntülerde, kız öğrenci yurdu önüne gelen bir kamyona silah taşındığı görülüyor.

Fotoğraflarda, kız öğrencilerin yurda giriş-çıkış yaptığı sırada, iki kişinin, yurdun içinden silahları alıp yurt önündeki duvara yasladığı görüldü.

Silah dışında, kalkan, çelik yelek ve kutu içinde mühimmatlar olduğu da anlaşıldı.

Silahların taşınmasına tanık olan, çevre sakinleri ve öğrenciler uzun menzilli, ağır silahları görünce şoke oldu.”

GERÇEK ORTAYA ÇIKTI: FİLM SETİ ORASI

Odatv’nin büyük yankı uyandıran ve birçok internet sitesi tarafından da alıntılanan haberinin gerçeği yansıtmadığı kısa sürede ortaya çıktı.

Mavi Film Yapım için çalışan Ömer Sevinç, sitenin haberini yalanlayarak, “Türkiye’de habercilik bu işte. Film seti orası. Bizzat setinde çalışıyorum. Askeri danışmanlarımızın olduğu film seti üstelik. Gelip sorsaydınız anlatırdık ama işte..” ifadelerini kullandı.

 

KADEM’DEN ‘YURTTAN SİLAH ÇIKTI' İDDİASINA AÇIKLAMA

 İddiayla ilgili Kadın ve Demokrasi Derneği’nden (KADEM) açıklama geldi.

Açıklamada, “Söz konusu silahlar gerçek olmayıp TRT tarafından çekilen ve terör örgütü FETÖ’yü anlatan bir belgesel için kullanılan imitasyon çekim aksesuarlarıdır” denildi.

KADEM’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“OdaTV’de Caner Taşpınar imzası ile yayınlanan ‘Öğrenci Yurdundan Çıkan Silahlar’ başlıklı haberde ‘KADEM Vakfı’na ait Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’nun içinden taşındığı iddia edilen silahların fotoğraflarına Oda TV ulaştı’ ifadelerine yer verilmiştir. Söz konusu silahlar gerçek olmayıp TRT tarafından çekilen ve terör örgütü FETÖ’yü anlatan bir belgesel için kullanılan imitasyon çekim aksesuarlarıdır.

“KADEM’İ İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABASI”
Pandemi nedeniyle bir yıldan uzun süredir öğrenci bulunmayan binaya ‘kız öğrenciler girip çıkarken silah taşındığı’, ‘durumu gören öğrencilerin şoke olduğu’ gibi yalanlarla servis edilen haber, hayal ürünü olmanın ötesinde her yönüyle KADEM’i itibarsızlaştırma çabasından ibarettir. Objektif habercilikten dem vuranların habercilik ahlakını da net bir şekilde ortaya çıkarmıştır.

“AKIL VE MANTIK DIŞI”
Emniyet birimlerinin bilgisi ile mahalle sakinlerinin gözü önünde tamamlanan çekimlerde kullanılan set malzemelerinin taşınma görüntüsünü ‘gizli bir silahlanma hareketi’ gibi göstermek akıl ve mantık dışıdır.  Her türlü iletişim kanalı açık bulunan KADEM’i değil, pandemi ve tadilat nedeniyle kapalı bulunan yurdu, üstelik kısıtlamaların sürdüğü Pazar günü arayıp ulaşamadıklarını söylemek de habercilik değildir. Yapılan, siyasi ajandası bulunan bir algı operasyonudur!

“HUKUK ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ”
Sözde haberi kaleme alıp yayınlayarak KADEM’i itibarsızlaştırma çabası içine girenlerle hukuk önünde hesaplaşacağımızı ilan ediyoruz.”

TRT: 'ÇEKİMLERDE KULLANILAN İMİTASYON SİLAHLAR'
KADEM’in ardından açıklama yapan TRT ise şu ifadelere yer verdi: “KADEM tarafından yapılan kamuoyu açıklamasında da belirtildiği gibi, TRT için yapılmakta olan FETÖ’nün mahrem yapılanmasını, TSK’ya sızma faaliyetlerini ve örgütsel şemasını itirafçıların beyanları ile anlatan; kamuoyunda örgütün mahrem yapılanması hakkında farkındalığı artıracak olan bir dokü-drama çekimi gerçekleştirilmektedir. İtirafçıların yüzleri açık şekilde verdikleri beyanlara dayanan ‘Mahrem’ isimli belgesel, bu anlamda bir ilk olacaktır. Bu özel yapım için 159 ayrı mekanda çekimler yapılmıştır. Bu mekanlardan birisi de, belgeselin birçok iç mekan ihtiyacını karşılayacak şekilde sanat ekibi tarafından dekore edilen Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’dur.

Bahsi geçen haberde yer verilen fotoğraftaki silahlar, bu çekimlerde kullanılan imitasyon silahlardır. Gerçek silah değildir. Sadece bir film setinin aksesuarlarıdır. Çekimler sonrasında set eşyalarının taşınması esnasında çekilen fotoğraflar üzerinden FETÖ’cü hainlerin ekmeğine yağ sürecek şekilde algı oluşturmak, gazetecilik etiğine sığmayan bir davranıştır. Bir film seti olduğu ilk bakışta anlaşılan ve önünde TRT logosu olan bir kamyonun bulunduğu yerde art niyetli olarak sadece bir kareyi alıp bunun üzerinden aksesuarların gerçek olup olmadığını uzman olduğu söylenen bazı kişilere yorumlatmak ve buradan bir algı oluşturmak kumpas davalarını hatırlatan bir FETÖ taktiğidir. Ne trajiktir ki bu taktik, FETÖ’nün “MAHREM” yüzünü ortaya çıkaracak olan bir belgesele denk gelmiştir.

Bu vesile ile halkımızı, 15 Temmuz Haftası’ndan itibaren TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan MAHREM adlı 6 bölümlük belgeselimizi izlemeye davet eder, kamuoyu ile saygıyla paylaşırız.”