Gündem
16 Mayıs 2013 10:07 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:10

OBAMA, ERDOĞAN'I UYARACAK! FINANCIAL TIMES'TAN İLGİNÇ İDDİA!

Türkiye'nin Irak Kürt Yönetimi enerji anlaşmasına vardığı haberleri sürerken Financial Times konuyu başyazısına taşıdı.

Türkiye’nin Irak Kürt Yönetimi ile bir enerji anlaşmasına vardığı haberleri sürerken konuyu başyazısına taşıyan Financial Times gazetesi, Türkiye’nin Iraklı Kürtlerle daha yakın bağları kurmasını "çok mantıklı" olarak niteledi. Buna karşın gazete, "Türkiye büyük bir oyun oynuyor ama bu oyun riskleri de içeriyor" uyarısında bulundu.

Ekonomi Gazetesi Financial Times, "Türkiye’nin Büyük Oyunu" başlığını kullandığı başyazısının spotunda "Kürtler ile daha yakın bağlar çok mantıklı" sözlerine yer verdi.

"KUZEY IRAK’I, TÜRK EKONOMİSİNİN DOĞAL UZANTISI OLARAK GÖRÜYOR"

Türkiye’nin, bölgedeki petrol ve doğalgazdan pay almak amacıyla bir çerçeve anlaşmasını yaparak "bir zamanlar ayrılıkçı olan PKK’ya yakınlaşmasına eşleşen büyük bir ekonomik strateji üzerindeki örtüyü kaldırdığını" belirten gazete, "Türk liderleri, Kuzey Irak’ı Türkiye’nin ekonomisinin doğal uzantısı olarak gördüklerini açıkça ifade ettiler" diye yazdı.

Başbakan Erdoğan ve partisinin üç seçim kazanmasına yardımcı olan "dönüşüm" ve bölgedeki siyasi çalkantıların Ankara’yı Kürt vatandaşları ile olan "ihtilaf"ı çözmeye yönelttiği yorumu yapıldığı başyazısında şu değerlendirmeyi de yaptı:

KÜRTLERLE "BARIŞMA TÜRKİYE’NİN KÜRT BÖLGELERİNDEKİ SİYASİ NUFUZUNU GÜÇLENDİRİR"

"Barış temettüsü, büyük olabilir. Kürtler ile barışma, Beşar Esad düştüğünde Suriyeli Kürtler dahil, Türkiye’nin sınırları ötesindeki Kürt bölgelerindeki siyasi nüfuzunu ve ekonomik etkinliğini güçlendirebilir. Her şeyden önce Ankara, fiili ekonomik ve siyasi bağımsızlığa yakınlaşan bir Iraklı Kürdistan ile bağlarını sağlamlaştırıyor ve eylemleriyle o süreci hızlandırabiliyor."

"OBAMA, IRAK’IN PARÇALANMASI RİSKİ KONUSUNDA ERDOĞAN’I UYARACAK"

İngiliz gazetesi, bunun bedelinin ise Bağdat’ı uzaklaştırmak olduğunu vurguladığı başyazısında ABD Başkanı Barak Obama’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde Kürt Bölgesel hükümeti ile birlikte çalışmanın Irak’ın parçalanması riskini artıracağı ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi İran’ın kucağına daha fazla iteceği uyarısını yapacağını öne sürdü.

"Ankara için Iraklı Kürtler ile daha yakın bağları kurmak çok mantıklı" diyen gazete, Türkiye’nin büyük cari işlemler açığının enerji ithalatına eşit olduğunu, Kuzey Irak’taki petrol ve gazdan daha fazla pay sağlayarak hem fiyat hem de güvenlik açısından kazanımlarının olacağını savunduktan sonra başyazısına şu uyarı ile nokta koydu:

"Türkiye, büyük bir oyun oynuyor. Ancak ABD’nin ikinci Irak işgalinden beri Osmanlı sonrası düzeninin çözülmekte olduğu bir bölgede bu oyun, riskleri de içeriyor."