Gündem
29 Haz 2015 16:14 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:41

O ülkede selfie çekmek yasaklanacak mı?

"Selfie" Avrupa Birliği sınırları dahilinde yasaklanma ihtimaliyle karşı karşıya...

Google Haberlere Abone ol
Brüksel’in gündeminde şu ara Avrupa Birliği sınırları dahilindeki belli mekânlarda fotoğraf çekilmesinin yasaklanması var. Gündeme gelen yasa tasarısı AB üyesi ülkelerdeki kent simgelerinin önünde selfie fotoğraf çekmeyi yasaklayı içeriyor. Yasa tasarısı aslen ticari amaçlı fotoğraf çekimlerini kapsasa da söz konusu düzenlemenin turistleri de tehlike altına alabileceği öngörülüyor. Öyle ki Paris’te Eyfel Kulesi’nin ya da Roma’da Aşıklar Çeşmesi’nin önünde fotoğraf çekilmek isteyen turistler birden kendilerini Avrupa Birliği’nce alınmış bir yasak kararıyla karşı karşıya bulabilir.

Brüksel, hangi durumlarda fotoğraflanan yer için gerekli kurumlardan izin alınması gerektiğine haftaya karar verecek. Lakin sıradan tatilcilerin de yargılanması, para veya hapis cezasına çarptırılmasından endişe ediliyor. Fotoğraf çektirmek başlı başına sorun teşkil etmese de sosyal medyada yayınlanması telif hakkı sorunları yaratabilir. Sosyal medyada internet aktivistleri ve fotoğrafçılar karara karşı çıkacaklarının ipucu verip her binanın fotoğrafı için izin almanın gerçekçi bir uygulama olmayacağını belirttiler. Konuyu gündeme getiren Alman gazeteleri ise “AB yakında Eyfel’in tepesinde selfie çekilmeyi de mi yasaklayacak?” türü manşetler atarak tepki gösteriyor.

Kullanımı hızla yaygınlaşan selfie çubukları da ABD ’de MoMA’da, İngiltere’de National Gallery, Fransa’da Versailles Sarayı gibi turistik mekanlarda, çubukların etrafında oluşacak kalabalığın eserlere zarar verebileceği gerekçesiyle yasaklanmıştı. Selfie çubuğu kullanımı Cannes’ın kırmızı halısında bile tartışılmıştı. (The Daily Mail)