Gündem
24 Mayıs 2019 01:24 Son Güncelleme: 24 Mayıs 2019 01:27

O polis hakkında cinsel saldırı davası açıldı!

Ankara'da, basın açıklaması yapan gruba müdahale eden polislerden Sezgin S. hakkında, üniversite öğrencisi Merve D.'ye gözaltına alırken, 'basit cinsel saldırıda bulunmak' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

O polis hakkında cinsel saldırı davası açıldı!

Ankara'da Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) tutuklu avukatların serbest bırakılması talebiyle 16 Şubat günü Ankara Sakarya Caddesi’nde yaptığı eyleme katılan Merve Demirel'i gözaltına alırken cinsel saldırıda bulunan polis memuru Sezgin S. hakkında, 'basit cinsel saldırı' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Sezgin S, “İzinsiz gösteri yapılıyordu. Birkaç kez dağılmaları yönünde uyarılan grup dağılmayınca amirimizin talimatıyla gözaltı işlemine başladık. Müştekiyi omuzundan tutarak, birkaç kez araca bindirmeye çalıştım; ancak diz kapağını kaportaya koyarak, direndi. Ben de kendisini pantolonundan tutarak, araca bindirmek istedim. Sonuçta araca bindirdim. Elimin müştekinin kalça kısmına geldiğini, sonradan görüntüleri izleyince fark ettim. O sırada işimi yapmaya çalışıyordum. Kesinlikle cinsel taciz kastım olamaz” dedi. Müşteki Merve Demirel ise gözaltı sırasında polisin, kendisini normal şekilde tutmadığını ve cinsel saldırıya uğradığını o anda hissettiğini söyledi.

“Yeterli şüphe oluştu”
Soruşturmayı yürüten savcı alınan ifadeler ve olayla ilgili kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu şüpheli hakkında dava açmak için yeterli şüphenin oluştuğunu belirtti. Soruşturma sonunda Polis Sezgin S. hakkında, ‘basit cinsel saldırı’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Ankara 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, olaydaki kast unsurunun savcılık tarafından değerlendirilemeyeceği, bunun mahkemece değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Savcılık, olay yerindeki diğer polis memurları hakkında işkence ve cinsel saldırı suçlamaları yönünden ise kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi.

Soylu, savunmuştu
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Yasadışı eylem yapıp direnirseniz, uyarılardan sonra kargatulumba gözaltına alınırsınız. Eğer taciz varsa üzerine ilk biz gideriz. Hayatı kendi gibi düşünmeyenleri tacizle geçenlerin ‘Babası FETÖ'den ihraç,kardeşi DHKP-C'li proje kadın’ üzerinden polisi ezmesine müsaade etmeyiz" demişti.

Ne olmuştu?
16 Şubat’ta TAYAD’ın Ankara Sakarya Caddesi’nde yaptığı eyleme katılan üniversite öğrencisi Merve Demirel, gözaltına alındığı sırada polisin tacizine maruz kalmıştı. Olayın ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü, gözaltına alınan ve polisin tacizine uğrayan Merve Demirel için “Kardeşiyle terör örgütü eylemlerine katıldı, babası FETÖ üyesi” dedi. Bu açıklama kamuoyunun tepkisini çekti.