Dünya
18 Mayıs 2024 20:11 Son Güncelleme: 18 Mayıs 2024 20:14

O bankanın mal varlıklarına el konuldu!

St. Petersburg Tahkim Mahkemesi, Almanya merkezli Deutsche Bank'ın Rusya'da 238,6 milyon euro değerindeki menkul kıymetlerine, mülklerine ve banka hesaplarına el konulmasına hükmetti.

Rusya'da bir mahkeme, Almanya'nın Deutsche Bank bankasının varlıklarına, hesaplarına, mülklerine ve hisselerine el konulmasına hükmetti.

Banka, Almanya'nın Linde şirketiyle birlikte Rusya'da bir gaz işleme tesisinin inşası için imzalanan bir anlaşma uyarınca garantör mukriz (borç veren) konumundaydı. Ancak, Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla uygulanan yaptırımlar sebebiyle, sözleşme feshedilmişti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, yüzde 50'sine Rus enerji şirketi Gazprom'un sahip olduğu St. Petersburg merkezli RusChemAlliance ortak iştiraki, Deutsche Bank'a dava açtı.

Gazprom da söz konusu projenin uygulayıcısıydı. St. Petersburg Tahkim Mahkemesi, bankanın Rusya'da 238,6 milyon euro değerindeki menkul kıymetlerine, mülklerine ve banka hesaplarına el konulmasına hükmetti. El koyma kararının, Deutsche Bank'ın bağlı kuruluşu ve Deutsche Bank Tekonoloji Merkezi için de geçerli olduğu belirtildi.