Dünya
17 Haz 2019 13:50 Son Güncelleme: 17 Haz 2019 15:25

NYT'den Trump'ın 'ihanet' dediği haberle ilgili açıklama

The New York Times (NYT), ABD Başkanı Donald Trump'ın gazeteye yönelik kullandığı 'Hainlik, alçaklık, halk dümanlığı' suçlamalarına yanıt vererek "Yayınlamadan önce hükümete gönderdik. Trump'ın kendi ulusal güvenlik yetkilileri, haberle ilgili bir sıkıntı olmadığını söylediler" ifadelerine yer verdi.

NYT'den Trump'ın 'ihanet' dediği haberle ilgili açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Rusya’daki elektrik şebekeleri ve diğer hedeflere yönelik siber operasyonları arttırdığına dair haber yapan The New York Times (NYT) ile ilgili olarak gazeteyi eleştirmişti ve Twitter hesabından şu paylaşımı yapmıştı:

"Başarısız New York Times'ın ABD'nin Rusya'ya karşı siber saldırıları önemli ölçüde artırdığına dair haber yaptığına inanabiliyor musunuz? Bu ülkemiz için kötü bile olsa her türlü haberi yapmak için umutsuzca çırpınan bir zamanların büyük gazetesinin sanal vatana ihanet eylemidir."

'YAYINLAMADAN ÖNCE HÜKÜMETE GÖNDERDİK'

​Gazeteden ise ABD başkanına yanıt gecikmedi. 

Trump'ın hedef aldığı haberin yayınlanmadan önce hükümete gönderildiğine dikkat çeken NYT, "Trump'ın kendi ulusal güvenlik yetkilileri, haberle ilgili bir sıkıntı olmadığını söylediler" ifadelerine yer verdi.

NYT'nin haberinde, "ABD İçgüvenlik Bakanlığı ve Federal Araştırma Bürosu (FBI), Rusya’nın ABD ile gelecekte yaşanabilecek herhangi bir ihtilaf halinde Amerikan enerji santrallerini, petrol ve doğal gaz boru hatlarını ve su kaynaklarını sabote edebilecek kötü amaçlı yazılımlar eklediği uyarıları üzerine Rusya'ya karşı aynı alanda daha agresif stratejiler izliyor" ifadelerine yer verilmişti.