Polemik & Kulis
29 Mar 2015 14:22 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:09

Nuray Mert transferi Cumhuriyet yazarını tedirgin etti: Bizi tasfiye edecekler!

Nuray Mert'in Cumhuriyet'e transferi gazetenin diğer yazarı Mine Kırıkkanat'ı tedirgin etti. Kırıkkanat, yeni Cumhuriyet gazetesinin Radikal'e dönüştüğünü, Atatürkçülerin kovulacağını söyledi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Nuray Mert ve Ahmet İnsel'in gazetenin yazar kadrosuna alınmasını çok sert sözlerle eleştirdi."Batık Radikal" yapıldığını belirten Kırıkkanat, kendisinin de dahil olduğu isimlerin Cumhuriyet'ten tasfiye edileceğini söyledi.
Adnan Türkkan'ın Ulusal Kanal'da yayınlanan"Haydi Bakalım" adlı programına katılan Cumhuriyet yazarı Mine Kırıkkanat şu açıklamaları yaptı:
ATATÜRKÇÜ CUMHURİYET HDP'Lİ OLDU
"Bu 'Yetmez Ama Evetçiler'i niye gazeteye doldurmaya başladıklarını anlamıyorum. Niçin anlamıyorum; bütün eski Radikal kadrosu batık geminin malları. Bu hanımlarla bu adamlarla satacak olsaydı, Radikal satardı. Radikal kapandı. Göze almışlar anladığım kadarıyla; Cumhuriyet'in geleneksel laik çizgide Atatürkçü okurunu feda etmeyi... Ve feda ettikleri anlaşılıyor şimdi geldiğimiz noktada. 'Yetmez Ama Evetçiler'i doldurdular. HDP'li oldular. 'Kandırıldık' diyorlar. İçlerinden bir tanesi bile 'Yanıldım, özür dilerim' demiyor. Ve demokrat olduklarını savunuyorlar.
HASAN CEMAL GİBİ KİTAP MI YAZACAKLAR?
Nuray Mert Hanım, konuşurken nasıl konuşur biliyor musunuz... Bakın, ben ellerimi sürekli açarak konuşurum. Altan Ailesi bir, Nuray Mert iki. Nedir biliyor musunuz bu psikolojide? Ben yalnız kendime yarayan iş yaparım, sana da yumruk atarım.
Bugün Cumhuriyet'i kurtarmak için iş başına gelenlere biz güvendik. Buyursunlar, yapsınlar dedik. Ama şu anda yaptıklarının mantığı yok. Batık Radikal yapıyorlar. Cumhuriyet'i batırmak için mi? Sonra onlar da Hasan Cemal gibi oturup kitap mı yazacaklar; 'Cumhuriyet'i çok sevmiştik' diye?
CUMHURİYET'TE ARTIK BİZİ TUTMAZLAR
Henüz konuşmuyorum. Gerçekten muhalefete geçtiğim zaman, benimle birlikte diğer susan arkadaşlar da muhalefete geçtiği zaman söyleyeceklerimiz bundan ibaret kalmayacak elbette. Bizi yavaş yavaş ama kapıya doğru ittiklerinin farkındayız. Bu gazetede artık bizi tutmayacaklarını düşünüyorum. Hepimiz öyle düşünüyoruz. Atatürkçüleri ve laikleri... Herhalde beni gönderirler. Nuray Mert'in geldiği yerde beni uzun süre tutmazlar. Nuray Mert beni Radikal'den de attıran isimdir. Bunların bulundukları yerde ot, yeşil bitmez. Cumhuriyet'in belkemiğini oluşturan kişilerin yavaş yavaş tasfiye edileceğini düşünüyorum ben."