Gündem
11 Ara 2023 07:28 Son Güncelleme: 11 Ara 2023 07:32

Nobel Barış Ödülü, Nergis Muhammedi'nin oldu! Cezaevindeki İranlı aktivistin ödülünü çocukları aldı…

Bu yılki Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen ve kadın hakları konusundaki çalışmalarından dolayı cezaevinde bulunan İranlı aktivist Nergis Muhammedi'nin ödülünü, Muhammedi adına çocukları aldı.

Norveç'in başkenti Oslo'da bulunan Oslo City Hall'de düzenlenen törende, aktivist Muhammedi'nin aldığı ödülü, Paris'te sürgünde olan 17 yaşındaki ikiz çocukları Ali ve Kiana Rahmani'ye verildi.

NTV'nin aktardığı habere göre Kiana Rahmani, düzenlenen basın toplantısında annesinin yazdığı mektubu okudu. Mektupta Muhammadi, İran hükümetinin "yıkıcı zulmüne karşı" verdiği mücadelede "en büyük ve en önemli müttefikleri" olarak nitelediği gazetecilere ve medya çalışanlarına teşekkür etti.

Muhammedi mektubunda, İran toplumunun "küresel desteğe" ihtiyacı olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Sizler, gazeteciler ve medya profesyonelleri, İslam Cumhuriyeti hükümetinin yıkıcı zulmüne karşı verdiğimiz zorlu mücadelede en büyük ve en önemli müttefiklerimizsiniz. Çabalarınız ve bizim için yaptığınız her şey için içtenlikle teşekkür ediyorum."

Annesini tekrar görme umudunun çok az olduğunu söyleyen Kiana ise "Belki onu 30 ya da 40 yıl sonra görebilirim ama sanırım onu ​​bir daha göremeyeceğim. Ama bunun bir önemi yok çünkü annem her zaman kalbimde yaşayacak ve uğruna savaşmaya değer fikirler bırakacak" dedi.

Öte yandan Muhammedi'nin eşi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Muhammedi'nin İran'da azınlıkta olan Bahai inancı mensupları ile dayanışma için açlık grevine gideceğini söyledi.