Medya
22 Kas 2010 17:01 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:49

NİLAY ÖRNEK'TEN RADİKAL'E SERT ELEŞTİRİ; ''BU MUDUR RADİKAL'İN SOKAK YAZARLIĞI?''

Gazete Habertürk yazarı Nilay Örnek, Radikal'in sokak yazarlığı kavramını sert bir dile eleştirdi..

Bu mudur Radikalin sokak yazarlığı?

Belki 2000’lerin başında farklı geldiğinden, yazarlarıyla, kültür sanat ve yaşam sayfalarıyla alışkanlık yaptığından...

Belki 8 sene o gazetenin çıktığı binada, Milliyet’te çalıştığımdan; pek çok çalışanını tanıdığımdan, kardeşim de uzun bir süre o ekiple çalıştığından... Radikal Gazetesi’nin benim için her zaman ayrı bir yeri oldu.

Ve tabii ki 17 Ekim Radikal değişimi en çok benim gibilerin ilgisini çekti; sonuçta sevdim de gazeteyi, içeriğini, boyutunu... Ama baştan beri alışamadığım 3 şey oldu:

1 - Kitap ekinin cumadan cumartesi gününe alınması! (Bunu, ekin hastaları anlar).
2- Köşe yazarı fotoğraflarının değişmesi. (Yapılacak bir şey yok. Olacaktı bu. Yine de kolay alışılmıyor. Yıldırım Türker’in yeni köşe fotoğrafının yakasına yapışıp "Ne yaptın adamıma?" diyesim geliyor...
3- "Sokak Yazarı" ve "Oradaydım" kavramları... İlk önce canımı sıkanın bu kavramların "yeni bir şeymiş gibi sunulması" olduğunu sandım. Bir de bırakın başka gazeteleri, "Daha önceki Radikal muhabirleri nerelerinden uyduruyorlardı haberleri. Yazarlar bu kadar mı sokaktan uzaktı ki sürekli altını çiziyorsunuz?" diyesim geliyordu.

RADİKALDEN GÖREV EMRİ!
Sonuçta beni rahatsız eden şeyi Özgür Mumcu’nun yazısında buldum bayramın 3. günü. Birgün’deki yazılarını bile okuduğum Mumcu’ya "sokak yazarlığı" gitmemişti...
"Radika’den gelen sefer görev emrinde ’Cevahir Alışveriş Merkezi’nin yazılı olduğunu görünce, nakil hattı olarak metroyu seçmek suretiyle İstanbul şehrinin Mecidiyeköy semtindeki alışveriş merkezine intikal ettim" cümlesiyle başlıyordu Mumcu yazısına...

’KURMACANIN GÖZE SOKULMASI’
"İntikal mi etmiş? Nakil hattı mı kullanmış?" der, yazarın "sokak kokan dili"ne (!!!) hayranlık büyütürken şunu düşündüm:
"Sokak yazarı sokaktan bildirmiyor da, Radikal yazıişleri ödev/görev mi veriyordu?"
Bu, bu kadar gözümüze sokulmalı mıydı? Sayfada Mumcu’nun Cevahir’le bir fotoğrafı ile kırmızı renkte ve nal gibi "Radikal Sokak Yazarı Oradaydı" logosu konmuştu. Fotoğraf altı ise şöyleydi: AVM’lerden uzak duran Özgür Mumcu Cevahir’i gezdi! Mumcu’nun hissettirdiği de oydu: Alışveriş merkezlerinden tiksinirim ama görev için gittim.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ’VAKADIR’
Demode "tüketim toplumu klişeleriyle" dolu yazı şöyle bitiyordu: "Cevahir’de gezdim, kimse merdivenlerden düşüp ölmedi, gelişme var. Devasa dükkânlar Mordor’undan bunalıp atari salonu gibi bir yerde araba yarışı oynadım. Sıkılıp çıktım."
Bu mu? E daha iyisini evden de yazardınız; zahmet etmeseydiniz...
Oysa sokaktaki insan, şehirde alışveriş merkezine de gider sevgili Radikal Sokak yazarı... Gider... Parası olduğundan, tüketim çılgını olduğundan da değil sadece. Kimi zaman doğası kalmadığından, kimi zaman gidecek başka yeri olmadığından ya da mesela eğlence anlayışı gelişmediğinden gider...

TEK GÜNDE ÇÖZELMEZ İŞLER...
Fatma Teyze var bizim orada; sırf eşinden sonra acayip yalnızlık çektiğinden gidiyor alışveriş merkezlerine; oturuyor bir bankta, onunla bununla konuşuyor, başkalarının çocuklarını-torunlarını seviyor. Örgü örüyor.
Necla Teyze, Starbuck’s’ta her defasında "Tadımlık kahvenizden alabilir miyim?" diye kapıyor minik beleş kahveyi... Kadife var, önemli bir buluşmaya gideceği zaman makyaj malzemeleri satan mağazalardan "otlanıyor", bir de pahalı parfüm sıktı mı, tamam!
Alışveriş merkezlerinin servis araçları var; millet İstanbul’u öyle geziyor! Tüketiyor "gibi görünenler", daha çok ilgimi çekiyor; klişelerin ötesine geçenler onları da görüyor..
Günübirlik "kaçamaklarla" sokak çocuğu da olunmuyor, sokak yazarı da... Tek günlük Hallovveen partileriyle çöpçünün hali de arılanmaz, hastabakıcının da, hademenin de, garsonun da... Köşe yazarları belli modellere girmeye çalışmak yerine, doğruyu görebildikleri açıda durmalılar belki de... "Sokaktaki insan", "mış gibi" yapanı hisseder çünkü!

Nilay ÖRNEK / GAZETE HABERTÜRK